„Dosiahla som smrť a vrátila som sa späť. A keď som sa vrátila, uvedomila som si to najdôležitejšie“…

„Dosiahla som smrť a vrátila som sa späť. A keď som sa vrátila, uvedomila som si to najdôležitejšie“…

15 septembra, 2022 0 Od Redakcia

Hneď, ako mi lekár oznámil, že mám rakovinu, som išla domov, požiadala som o rozvod s manželom alkoholikom a hneď na druhý deň som sa presťahovala do inej oblasti. Život, ktorý som kedysi poznala, sa v okamihu rozbil. Pred diagnózou som mala všetky priority v živote nesprávne. Väčšinu svojho života som strávila robením úplne nepodstatných vecí a je úžasné, ako sa to zmenilo hneď, ako mi zistili, že mám rakovinu.

V prvom rade som sa prestala báť. Okrem rakoviny som sa samozrejme prestala báť čohokoľvek iného. Uprostred chemoterapie a psychických problémov spôsobených chorobou som prežívala hrozný rozvod. Hoci odvtedy uplynuli už dva roky, „drámy“ môjho bývalého manžela neprestali. Rozdiel je v tom, že teraz je mi to úplne jedno!

Po druhé, trávim dni s ľuďmi, s ktorými naozaj chcem byť. Ak ma niekam pozvú a ja tam nechcem ísť, tak tam jednoducho nepôjdem. Nemusím sa nútiť stretávať s ľuďmi, s ktorými sa nechcem stretávať a usmievať sa na ľudí, s ktorými sa tiež nechcem stretávať, pretože to chce môj manžel, X alebo Ps. Najprv sú moje deti, potom ja a potom ostatní.

Po diagnóze a rozvode som sa naučila odpúšťať. Najprv moji svokrovci, ktorí sa práve nepohodli so svojím synom, o mne hovorili nepekné veci. A musela som im odpustiť, pretože pre mňa už nie sú svokrovcami, ale stále sú starými rodičmi dievčat a ja ich nechcem pripraviť o ich prítomnosť.

Už tiež necítim potrebu byť dokonalá. Pri pohľade späť vidím svoje hysterické ja, ktoré sa snažilo byť dokonalou mamou, dokonalou zamestnankyňou a dokonalou manželkou. Nikomu som nedovolila, aby videl, ako veľmi ma trápi, že môj manžel je alkoholik, namiesto toho som to skrývala a pomáhala som to skrývať aj jemu. Dnes žijem svoj život dôstojne a čestne.

Po chemoterapii som prišla o všetky vlasy a to úplne zmenilo môj svet. Vlasy sa mi vrátili, ale ja som sa nikdy nevrátila. Muž, ktorý sa snažil byť niekým iným, aby sa zapáčil svojmu okoliu, ten istý muž, ktorý ospravedlňoval domáce násilie, zomrel, aby sa znovu narodil. Naučila som sa milovať inak, milovať bez toho, aby som to očakávala od druhých.

Naučila som sa byť vďačná za malé chvíle, za prechádzku v parku s deťmi, za oslavu s priateľmi, za kávu s priateľmi, za svoju prácu, za to, že sa každé ráno zobudím a som tu pre svoje deti. Dosiahla som smrť a vrátila som sa späť. A keď som sa vrátila, uvedomila som si, že nie rakovina spôsobuje smrť ľudí, ale „smrť“ ľudí spôsobuje rakovinu.

Podeľte sa o tento príbeh aj so svojimi priateľmi na Facebooku ak s ňou súhlasíte.