Dve malé dievčatá zomreli pri pokuse o výzvu na TikToku: Rodiny teraz platformu žalujú! Čo sa však vlastne stalo?

Dve malé dievčatá zomreli pri pokuse o výzvu na TikToku: Rodiny teraz platformu žalujú! Čo sa však vlastne stalo?

22 júla, 2022 0 Od Redakcia

Nebezpečenstvá spojené s používaním sociálnych médií deťmi sú známe väčšine rodičov. Ale to, že deti prídu o život kvôli sledovaniu virálneho trendu, ktorý videli na sociálnych sieťach, je nebezpečenstvo, o ktorom si väčšina rodičov nikdy nemyslela, že sa ho bude musieť obávať…

Arriani Jaileen Arroyová bola 9-ročná rodáčka z Milwaukee v štáte Wisconsin. Mala len 7 rokov, keď jej rodičia dali jej prvý telefón. Samozrejme, malá Arriani si stiahla populárnu aplikáciu TikTok a často na tejto platforme zverejňovala videá. Videá, ktoré zverejňovala, boli neškodného charakteru, na ktorých spievala alebo tancovala.

Keď pokračovala v používaní aplikácie, podľa jej rodiny sa stala posadnutou účasťou na výzvach TikTok.

Rodinu zastupuje organizácia Social Media Victims Law Center (SMVLC), ktorá v ich mene vydala tlačové vyhlásenie, v ktorom sa uvádza: „Keďže mnohé z týchto TikTok výziev zahŕňali jedenie a tanec, Arrianiho rodičia ich nepovažovali za nebezpečné.“

Dňa 26. februára 2021 našiel Arriani jej mladší brat v bezvedomí. Visela na psom vodítku, ktoré zrejme pripevnila na dvere svojej izby. Chlapček išiel upozorniť ich otca, ktorý bol v tom čase v pivnici. Otec okamžite zavolal záchrannú službu a Arriani bola prevezená do nemocnice. Potom bola napojená na prístroje na podporu života.

„V tomto stave bola najmenej pol hodiny pred očami svojho 5-ročného brata. Testy odhalili, že Arriani má trvalé, nezvratné poškodenie mozgu a úplnú stratu mozgových funkcií a jej rodina prijala ťažké rozhodnutie o odpojení prístrojov na podporu života,“ uviedla SMVLC.

V podobnom prípade dostala 8-ročná Lalani Erika Renee Waltonová od svojich rodičov mobilný telefón. Rodáčka z mesta Temple v Texase tiež zverejnila videá, na ktorých tancuje a spieva na portáli TikTok. Dňa 15. júla 2021 sa Lalani vrátila domov z výletu so svojou nevlastnou matkou Rashikou Watsonovou. Rashika povedala Lalani, aby si upratala izbu, zatiaľ čo ona si na chvíľu zdriemne a keď skončia, môžu si ísť zaplávať.

Rashika sa o hodinu neskôr zobudila zo spánku a išla Lalani skontrolovať, našla ju na posteli s povrazom okolo krku. Keď sa jej Rashika dotkla, bola ešte teplá. Úradníci, ktorí prišli na miesto, konštatovali jej smrť v dôsledku udusenia. Podľa SMVLC sa obe dievčatá zúčastnili na výzve TikTok s názvom „blackout challenge“.

Tento trend nabáda používateľov, aby sa dusili pomocou predmetov, ako sú opasky, šnúrky od kabeliek alebo iné podobné veci, kým neomdlie.

V žalobe, ktorú rodiny podali, sa uvádza, že TikTok je „návykový produkt, ktorý nie je pre používateľov bezpečný“. Matthew P. Bergman, zakladajúci právnik SMVLC, povedal: „TikTok musí niesť zodpovednosť za to, že týmto dvom mladým dievčatám podsunul smrtiaci obsah.

Spoločnosť TikTok investovala miliardy dolárov do zámerného navrhovania produktov, ktoré tlačia nebezpečný obsah, o ktorom vie, že je nebezpečný a môže mať za následok smrť používateľov.“ Aplikácia TikTok sa podsúva najmä deťom, ktoré majú 13 rokov alebo viac. Aplikácia má vekovú bránu, ktorou musia používatelia prejsť a pre každého, kto je pod touto vekovou hranicou, funguje aplikácia inak.

Je veľmi zdrvujúce vedieť, že tieto rodiny prišli o svoje malé dievčatá kvôli trendu na sociálnych sieťach.

Zdieľajte tento článok, aby si ľudia lepšie uvedomili, aký vplyv môžu mať sociálne médiá na deti.