Moja bývalá priateľka nepozvala moje dieťa na narodeniny svojho dieťaťa, pretože som ovdovela…

Moja bývalá priateľka nepozvala moje dieťa na narodeniny svojho dieťaťa, pretože som ovdovela…

22 júla, 2022 0 Od Redakcia

Bolo slnečné sobotné popoludnie a my sme boli takmer doma. Moja dcéra na zadnom sedadle auta takmer spala. Bola unavená z toho, že sme boli celý deň na nákupoch a zo všetkých našich pochôdzok. Keď sme prichádzali k nášmu domu, len dve minúty predtým, ako sme zaparkovali, sme po pravej strane uvideli veľký dom, dom mojej bývalej priateľky Kateriny, plný balónov, veľa hudby a detí, ktoré tam pobehovali a veselo sa hrali.

Väčšina mamičiek na balkóne sú moje bývalé priateľky. Smiali sa a rozprávali bez toho, aby sa obzerali okolo seba. Klasická „zomknutá“ skupina šiestich žien, ktorých bolo kedysi sedem. „Nech to nevidí. Kiež by zaspala a nevidela to,“ modlila som sa potichu zvnútra, ale bola už hore a videla to. „Nick má narodeniny. Zastav auto. Chcem ísť na Nickovu párty.“

Moja dcéra a Nick boli najlepšími priateľmi, kým som neovdovela a oni ma nevyhodili ako vlas z cesta. Zostala som sama s dieťaťom a namiesto toho, aby mi pomohli a podporili ma, odsunuli mňa a moje dieťa, ktoré tak veľmi milovalo svojich kamarátov, na vedľajšiu koľaj.

Keď som počula, ako ma dcéra prosí, aby som zastavila auto a išla na oslavu jej najlepšieho kamaráta, zlomilo mi to srdce. Nemohli sme ísť, pretože sme jednoducho neboli pozvaní. Zdá sa, že ovdovenie je hlavným dôvodom na marginalizáciu dieťaťa a jeho mamy.

Keď som prechádzala okolo domu a prudko som stlačila plyn, moja dcéra začala kričať: „Prečo mama? Prečo si to urobila? Prečo si nezastavila?“ a rozplakala sa. Kládla mi otázky, na ktoré som nevedela odpovedať. Prečo sa moji najlepší priatelia zabávajú bezo mňa? Čo som im urobila? V čom som urobila chybu?

Chyba nebola jej, ale moja. Ovdovela som. To bola moja chyba. Moje dieťa za nič nemôže. Ako som jej mohla vysvetliť, že Nickova mama a ostatné mamy ma doslova vyhodili z ich spoločnosti? Že tieto ženy, ktoré boli kedysi ako moje sestry, ma teraz nechcú poznať?

Keď som zaparkovala pred domom, v mysli som sa vrátila k ich nespravodlivosti. Akí zlomyseľní a nepríjemní môžu niektorí ľudia byť? Prečo sa ku mne takto správali? Keď som o tom všetkom premýšľala, pocítila som na ramene malú ruku: „Mami, prečo plačeš?“ Moje dievčatko sa na mňa súcitne pozrelo, keď mi utieralo slzy z očí a požiadalo ma, aby som neplakala.

Neplakala som pre priateľky, ktoré som mala a stratila. Už dávno som sa pohla ďalej a odpustila som im. Našla som si nových priateľov. Taký je život. Priatelia, rovnako ako ľudia, prichádzajú a odchádzajú a my sme dostatočne zrelí, aby sme to pochopili, ale deti sú iný príbeh.

Keď sme vošli do nášho domu, uvidela som dcérine malé oči, ktoré boli opuchnuté a plné sĺz. Nemohla za to, že plakala, ale ako som jej to mala vysvetliť. Ako rodičia učíme svoje deti, aby boli láskavé, podporujúce a prijímajúce. Učíme ich, čo je šikanovanie a čo robiť proti nemu.

Moja mama mi raz povedala, že škola netrvá večne a že deti, ktoré vás šikanujú, zmiznú, keď sa škola skončí. Mýlila sa. Šikanovanie neexistuje len v škole a medzi maloletými deťmi, ale aj medzi dospelými a tí sú horší ako deti. Najlepšie, čo môžete v takýchto situáciách urobiť, je odvrátiť hlavu a ísť ďalej. Takíto ľudia sú všade, prichádzajú a odchádzajú.

Budú šíriť nepravdivé fámy a hovoriť veľa lží, čím ukážu svoje najhoršie ja. Mne osobne je to jedno. Rozhodla som sa radšej rešpektovať samu seba, než sa ich snažiť získať späť.