Elon Musk reaguje na ukrajinskú žiadosť o pomoc aktiváciou satelitov Starlink…

Elon Musk reaguje na ukrajinskú žiadosť o pomoc aktiváciou satelitov Starlink…

27 februára, 2022 0 Od Redakcia

Elon Musk uviedol, že Starlink „je teraz aktívny“ na Ukrajine po tom, ako podpredseda vlády Mychajlo Fedorov požiadal excentrického obchodného magnáta o pomoc na Twitteri. Elon Musk tvrdí, že jeho satelitno-internetová služba Starlink „je teraz aktívna“ na Ukrajine na základe žiadosti o pomoc od podpredsedu vlády tejto krajiny.

Zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX Mychajlo Fedorov to uviedol na Twitteri: „Elon Musk, zatiaľ čo vy sa snažíte kolonizovať Mars – Rusko sa snaží obsadiť Ukrajinu! Zatiaľ čo tvoje rakety úspešne pristávajú z vesmíru – ruské rakety útočia na ukrajinských civilistov! Žiadame vás, aby ste poskytli Ukrajine stanice Starlink a oslovili rozumných Rusov, aby sa postavili na nohy.“

Excentrický obchodný magnát odpovedal o niekoľko hodín neskôr, že služba Starlink je na Ukrajine spustená a ďalšie jej antény sú „na ceste“. Spoločnosť SpaceX vyvíja vesmírny systém, ktorý využíva približne 2 000 satelitov na zabezpečenie prístupu k internetu v oblastiach sveta s nedostatočnou dostupnosťou, pričom svoje antény označuje ako terminály.

Internetové služby na Ukrajine boli počas ruskej invázie narušené. Podľa britskej spoločnosti NetBlocks klesla v piatok v skorých ranných hodinách konektivita hlavného ukrajinského poskytovateľa GigaTrans na menej ako 20 % normálnej úrovne.

Pán Fedorov, ktorý je zároveň ukrajinským ministrom pre digitálne technológie, sa poďakoval pánovi Muskovi.

Taktiež vyslovil „osobitné poďakovanie“ ukrajinskej veľvyslankyni v USA Oksane Markarovej „za rýchle rozhodnutia súvisiace s autorizáciou a certifikáciou, ktoré nám umožnili aktivovať Starlink na Ukrajine“.

Matka pána Muska Maye označila tento vývoj za „Nádherný!“ a jeho mladší brat Kimbal zdieľal „teraz aktívny“ príspevok s popiskom: „Do toho, tím Ukrajina! Putin musí byť zastavený. Buď teraz, alebo neskôr. Ja hovorím teraz. Ste so mnou?“

Ukrajinská vláda včera uviedla, že počas najväčšej pozemnej vojny v Európe od druhej svetovej vojny bolo zabitých 198 Ukrajincov vrátane troch detí a viac ako 1 000 ďalších bolo zranených.

Ruské sily dosiahli predmestia hlavného mesta Kyjev, ale britské ministerstvo obrany (MO) vo svojom najnovšom spravodajskom hodnotení uviedlo, že ruský postup sa „dočasne spomalil“.

Keďže hlavné ruské obrnené kolóny sa podľa správ nachádzajú 30 kilometrov od centra Kyjeva, MO uviedlo, že oneskorenie je pravdepodobne dôsledkom „akútnych logistických problémov“, ako aj sily ukrajinského odporu.

Západní spojenci odmietli vyslať jednotky, ale poskytujú zbrane a nedávno oznámili nové kolo hospodárskych sankcií voči Rusku.