Hanbila sa rýchlo požiadať o pomoc, dostala mŕtvicu a ochrnula…

Hanbila sa rýchlo požiadať o pomoc, dostala mŕtvicu a ochrnula…

24 februára, 2024 0 Od Redakcia

23-ročná zdravotná sestra urobila náhly pohyb v krku, ktorý mal za následok mŕtvicu a ochrnutie, čomu sa dalo predísť, keby sa nehanbila zavolať záchranku v prípade, že by si ju pomýlili s opilosťou.

Ako 23-ročná zdravotná sestra dostala mŕtvicu a ochrnula

Obyvateľka Londýna Natalia Kunitsky, ktorá počas nočnej zábavy sledovala filmy v posteli s priateľom, v rozhovore pre Mail Online zdôraznila, že si ani nechcela „zlomiť“ krk, len si po dlhom sedení prudko pohla krkom a vtedy sa stalo to najhoršie. V tej chvíli jej praskla krčná tepna a v mozgu sa vytvorila zrazenina, ktorá spôsobila mŕtvicu.

Mladé dievča chce dať svetu najavo, že niečo také jednoduché, ako je vykrútenie krku nadmernou silou, môže navždy zmeniť váš život. Keď vstala a išla do kúpeľne, uvedomila si, ako neisto sa pohybuje a chvíľu jej trvalo, kým si uvedomila, že ľavou nohou vlastne nemôže hýbať a potom sa zrútila na podlahu.

„Musel ma vyzdvihnúť môj priateľ. Myslel si, že som opitá, ale ja som vedela, že niečo nie je v poriadku. Myslela som si, že som bola zdrogovaná. Takéto veci môžu spôsobiť ochrnutie,“ zdôraznila. Ako zdravotná sestra nechcela volať záchranku, aby sa na ňu prišli pozrieť kolegovia v tomto čudnom stave a myslela si, že sa môže na chvíľu vyspať a zotaviť, ale keď to nezabralo, vedela, že musí zavolať záchranku, kým má ešte šancu.

„Myslím, že sa na mňa najprv pozreli a mysleli si, že som len opitá 23-ročná dievčina, ale ja som im povedala, že som zdravotná sestra a vedela som, že niečo nie je v poriadku,“ poznamenala. V londýnskej nemocnici pre neurológiu a neurochirurgiu sa chirurgom podarilo opraviť Natáliinu tepnu, ale nedokázali odstrániť zrazeninu v mozgu a ubezpečili ju, že sa v primeranom čase sama rozpustí. „Keď mi lekár povedal, že som mala mŕtvicu, bola som šokovaná.

Lekári mi neskôr povedali, že práve toto naťahovanie krku spôsobilo prasknutie mojej vertebrálnej tepny. Bol to len spontánny pohyb a je pravdepodobnosť jedna k miliónu, že sa to môže stať,“ povedala 23-ročná zdravotná sestra. Natália mala takmer ochrnutú ľavú stranu tela a bola zdrvená, že sa jej niečo také stalo, keďže nefajčila, nepila alkohol a v rodine nemali žiadne ochorenie na mŕtvicu. Niekoľko dní bola v depresii a snažila sa pochopiť, ako sa jej život za 15 minút tak rýchlo zmenil.

„Depresia je po mŕtvici veľmi častá, pretože ste stratili veľkú časť svojej nezávislosti a dôstojnosti. Očakávala som, že sa po tejto operácii zázračne prebudím a že všetko bude ako predtým, ale moja pohyblivosť sa zhoršila a zrazeninu nedokázali odstrániť. Najprv som nemohla ani pohnúť palcom a ukazovákom. Nemohla som pohnúť zápästím hore a dole. Nemohla som zdvihnúť ruku. Mohla som ohnúť ľavú nohu, ale nemohla som pohnúť prstami na nohe,“ dodala 23-ročná zdravotná sestra.

Natália sa už zotavuje, ale čaká ju ešte dlhá cesta. Každodenné cvičenie a fyzioterapia jej pomohli získať späť pohyb a cit, najmä na ľavej strane, a teraz môže chodiť, ale nie dlhšie ako päť minút. „Som naozaj nešikovná. Nedokážem sa zapnúť sama, je to pre mňa veľmi ťažké. Teraz cítim teplo a chlad, ale stále som trochu otupená. Lekári hovoria veci ako „dúfajme, že sa úplne zotavím“, ale presný čas neuvádzajú, pretože ma nechcú sklamať. Som však odhodlaná vrátiť sa do práce čo najskôr. Milujem to,“ dodala 23-ročná zdravotná sestra.

Natália chce, aby ľudia vedeli, že pravdepodobnosť mozgovej príhody u mladých ľudí je reálna, a keby jej niekto povedal, že môže mať rovnaké ochorenie vo veku 23 rokov, nikdy by tomu neverila. „Môj prípad je jeden z milióna, ale porušená vertebrálna tepna je v skutočnosti pomerne častou príčinou mŕtvice u mladých ľudí. Môžu byť v posilňovni alebo robiť niečo úplne jednoduché a môže sa to stať. Cievna mozgová príhoda je veľmi častá aj u detí,“ uzavrela 23-ročná zdravotná sestra.

Keďže už nemôže pracovať, bola nútená opustiť svoj byt a presťahovať sa do domu svojich rodičov v Londýne. Jej rodičia sa chcú vrátiť do svojho rodinného domu v Austrálii. 23-ročná zdravotná sestra má vášeň pre ošetrovateľstvo. Svoju prácu a kolegov má veľmi rada a nechce všetko opustiť a presťahovať sa do Austrálie.

Na tento účel založil jej brat Michael Kunicki stránku GoFundMe pre tých, ktorí chcú prispieť na jej zotavenie

Podeľte sa o jej príbeh aj so svojimi priateľmi.