List matky, ktorá prvýkrát neodmietla pozvánku na narodeniny, ktorú dostali pre svojho syna s autizmom…

List matky, ktorá prvýkrát neodmietla pozvánku na narodeniny, ktorú dostali pre svojho syna s autizmom…

17 apríla, 2022 0 Od Redakcia

Drahá (úžasná) mama,

Vy ma nepoznáte a ja nepoznám vás, ale môj syn Timotej niekedy sedí v škole vedľa vášho syna. Timothy trpí ťažkou poruchou autistického spektra. Je to tiež sedemročný chlapec, ktorý miluje a hrá sa celým svojím srdcom. V škole potrebuje veľa ďalšej pomoci a niekedy sa zdá, že nevníma všetko, čo sa okolo neho deje.

Chce mať priateľov, ale niekedy nevie, ako si ich získať.

Chce sa hrať, ale niekedy nevie, ako o to požiadať.

Chce sa zapojiť, ale niekedy nevie ako.

My, rodičia detí so špeciálnymi potrebami, veľmi dobre vieme, ako veľmi naše deti zraňuje, keď sú vynechané zo spoločenských podujatí. Organizované športy, stretnutia, prespávanie u iného dieťaťa a samozrejme neslávne známe narodeninové oslavy. Môžem s čistým srdcom povedať, že môj syn sa nikdy nezúčastnil na žiadnej z týchto aktivít.

V priebehu rokov sme dostali nespočetné množstvo pozvánok, ale väčšinou od detí, ktoré jednoducho pozvali celú triedu. Nechápte ma zle, som vám vďačná. Len by ma zaujímalo či rodičia vedia, čo by sa stalo, keby som priviedla Timothyho? Vyrušovanie, záchvaty hnevu. Za žiadnych okolností by som nechcela, aby sa pozornosť ostatných odpútala od oslavovaného dieťaťa.

Preto sme zdvorilo odmietli každú z predchádzajúcich pozvánok.

Kým nám poštou neprišla pozvánka so špeciálnou poznámkou. Stálo v nej:

„Carter sedí v škole vedľa Timothyho a vždy nám o ňom rozpráva. Veľmi dúfam, že to zvládne. Prenajali sme si nafukovací hrad, ktorý má nafukovaciu šmýkačku. Budeme mať aj vodné balóny a vodné delá. Možno by Timotej mohol prísť skôr, ak by nemohol prísť s celou triedou. Dajte mi vedieť, ako to môžeme urobiť.“

Napísala si presne to, čo som v ten deň potrebovala vidieť a ani som o tom nevedela.

Kvôli zapojeniu vášho syna. Kvôli vášmu synovi sa cíti žiadaný. Vďaka vášmu synovi má hlas.

A chcem, aby ste vedeli, že vďaka vám môžem prežiť ďalší deň. Vďaka vám môžem prežiť ešte jedno stretnutie. Vďaka vám vydržím viac zvedavých pohľadov a odpoviem na viac otázok. Vďaka vám môžem dúfať v Timotejovu budúcnosť. Chcela som vám len povedať, že so svojím synom odvádzate fantastickú prácu.

Prvýkrát odpovedám ÁNO a veľmi sa na to teším.

S úctou,

Timotejova, veľmi vďačná mama.