Má 26 rokov a prešla menopauzou. Čo sa jej stalo?

Má 26 rokov a prešla menopauzou. Čo sa jej stalo?

25 mája, 2022 0 Od Redakcia

Carla Cressyová trpí bolesťami brucha od svojich 14 rokov. Lekári diagnostikovali syndróm dráždivého čreva. Lenže sa mýlili. Kvôli tejto chybe dnes, o dvanásť rokov neskôr, vo veku 26 rokov, modelka z Essexu, zažíva stav, ktorý väčšina žien zažíva minimálne po 50. roku života. Prechádza menopauzou.

Carla trpí endometriózou už dvanásť rokov. Ako sme už uviedli, endometrióza je gynekologické ochorenie, pri ktorom sa tkanivo vystielajúce vnútornú stenu maternice oddeľuje každý mesiac spolu s menštruačnou krvou a vyrastá z nej.

Existuje liečba, o ktorej je však známe, že u mladých žien spôsobuje príznaky menopauzy.

Je to preto, že látky obsiahnuté v lieku znižujú hladiny estrogénu produkovaného telom, aby sa zabránilo rastu tkaniva. Carla priznáva, že už začala pociťovať príznaky, ako sú návaly tepla a časté potenie.

„Je to nočná mora,“ priznáva. Je samozrejmé, že tento stav ju prinútil vzdať sa sľubnej kariéry modelky. Hoci sa snaží potlačiť ochorenie viacerými operáciami, endometrióza pretrváva a šíri sa do ďalších orgánov v jej tele. „…Po troch operáciách ma čaká štvrtá a piata.

Krátko po nafotení tejto fotografie som schudla, ale za posledných 9 mesiacov sa mi podarilo pribrať späť. Teraz ju, bohužiaľ, opäť strácam. Nemôžem sa dočkať dňa, keď sa opäť začnem normálne stravovať a budem sa cítiť dostatočne silná na to, aby som mohla opäť začať cvičiť a znovu nabrať dynamiku,“ píše v popise k fotografii, na ktorej je začiatkom septembra.

„Endometrióza nie je len bolesť, ktorá vás trápi.“

Je to aj stres, ktorý pociťujete vo svojej mysli a tele. Naozaj by ma zaujímalo, ako to so mnou môj zubár znáša. Posledné 4 týždne som ho navštevovala so zlomeným zubom, pretože som v spánku škrípala zubami.

Zrejme je to spôsobené stresom, ale v poslednom čase si každý týždeň zlomím zub (vždy ten istý). Moje ústa sú také citlivé. Našťastie, zubár mi už neúčtuje žiadne poplatky. Počula som, že aj iné ženy trpiace endometriózou majú rovnaký príznak,“ píše v tomto príspevku, v ktorom opisuje svoj boj so zubami.

Ako sama uvádza, jej stav ju núti tráviť väčšinu dňa doma, čo spôsobuje, že sa cíti úplne odrezaná od svojho sociálneho prostredia.

Hoci ide o ochorenie, ktoré sa týka miliónov žien na svete, Carla priznáva, že o ňom prvýkrát počula, keď ju lekári konečne riadne vyšetrili a diagnostikovali. V tomto štádiu sa však vyvinula do štádia 4, ktoré spôsobuje cysty aj v močových cestách.

Svoj príbeh zdieľa na svojom účte na Instagrame, aby zvýšila povedomie, informovala a vyzvala ostatné ženy, ktoré môžu mať niektoré z príznakov endometriózy, aby sa včas diagnostikovali.