Manžela som stratila, keď som mala 35 rokov. Zachránili ma moje deti a ľudia okolo mňa…

Manžela som stratila, keď som mala 35 rokov. Zachránili ma moje deti a ľudia okolo mňa…

5 mája, 2022 0 Od Redakcia

Už som stratila pojem o tom, koľkokrát mi za posledné štyri roky niekto povedal, aká som silná. Ale chcem byť úprimná. Nie som taká silná. Našťastie pre mňa bolo veľa ľudí, ktorí mi svojou silou dodali odvahu a silu pokračovať. V roku 2007 môj manžel náhle zomrel na infarkt vo veku 35 rokov. Zostala som sama, tiež v 35 rokoch, s dvoma malými deťmi, ktoré ešte ani nechodili do školy.

Prvý rok po jeho smrti som sa snažila udržať poriadok v chaose a pomaly sa vrátiť do rytmu nášho každodenného života. Celý nasledujúci rok som premýšľala o tom, ako by sme mohli začať žiť svoj život odznova. A dnes som hrdá na to, že sa moja rodina má dobre, prispôsobili sme sa a náš život je lepší.

Do tohto bodu sme sa však nedostali len kvôli môjmu osobnému postoju.

V mojom živote bolo toľko silných ľudí, moja úžasná „sieť“ podporovateľov, ako rada hovorím a z nich som čerpala a čerpám silu. Viem, že nebyť týchto ľudí v mojom živote, ktorí ma podporujú, nemohla by som tu dnes sedieť a písať tieto slová. Nemohla by som povedať, že sme v poriadku, že sme sa prispôsobili a už vôbec by som nemohla povedať, že život je dobrý.

Veľmi som sa spoliehala na svojich priateľov, rodinu a susedov. A k ich veľkej cti treba povedať, že všetci boli ochotní obrátiť svoj život naruby, aby pomohli mne a mojim deťom. Ich sila bola neobmedzená a bez nej by som bola stále na dne. Pred manželovou smrťou a po jeho odchode som sa naučila vážiť si rozmanitosť ľudí a to, aké dôležité je tešiť sa zo života.

Bez toho, aby si to uvedomovala, mi pomohol pripraviť sa na najväčšiu výzvu môjho života: stať sa matkou. Bola to silná osobnosť a to, že sme boli spolu, posilnilo aj mňa. Moja dcéra mala len šesť mesiacov, keď zomrela. Nepamätám si jej prvé slová ani prvé kroky – všetko je to rozmazané. V skutočnosti je počas prvého roka života prítomná škvrna.

Musela som pokračovať, nemala som na výber. Mala som dve malé deti.

Plačúce dieťa bude plakať, kým ho nezoberiete do náručia. Príde k vám šťastné malé dieťa, zobudí vás a povie vám, že je čas na raňajky. Úsmevy, objatia a bozky sú dobrou terapiou. Moje deti sú mojou silou. Mám veľké šťastie, že žijem v malej a priateľskej štvrti, mám šťastie, že ma obklopuje toľko dobrých ľudí.

Ľudia v mojom susedstve mi veľmi pomáhali. Niekoľko týždňov, každý večer nám prinášali teplé jedlo s úsmevom a vrúcnym objatím. V zime, keď napadol sneh, ulicu pred mojím domom vyčistil muž, ktorého som ani nepoznala, ešte skôr, ako som sa ráno zobudila.

Mala som zoznam núdzových telefónnych čísel na ľudí, ktorých som ani nepoznala a ktorým som mohla kedykoľvek počas dňa zavolať, ak som potreboval s niečím pomôcť. Moji susedia mi dodali silu. Moji rodičia žijú ďaleko, päť hodín cesty. Majú polia, takže pre nich je vždy dosť práce.

Ale aj tak so mnou mama zostala, kým som si nepovedala, že som pripravená byť sama. Prichádzala a odchádzala, kedy potrebovala a zostávala tak dlho, ako potrebovala. Rodičia môjho manžela urobili to isté. Keď syn vyrástol, chcel sa učiť futbal, čo mi bolo úplne cudzie. Sú to otcovské práce.

Ale manželovi bratia mi pomohli naučiť sa všetky tie ťažké futbalové termíny, ukázali mi, kde si mám kúpiť najlepšie vybavenie (hlavne oblečenie a topánky) a chodili na všetky jeho zápasy a tréningy, kým si neboli istí, že som pripravená zvládnuť to sama. Moja rodina je tiež veľmi silná.

Môj najlepší priateľ mi volal každý večer celé mesiace. Niektoré noci sme sa smiali, iné plakali, ale každý večer bol jeho hlas silný. Stabilita jeho hlasu mi tiež pomohla získať stabilitu v mojom živote. Niektorí ďalší priatelia sa starali o moje deti, keď som to potrebovala a o mňa. Keď som im povedala, ako veľmi sa bojím piatkov a víkendov, ktoré sú najviac „rodinnými“ dňami, neprešiel ani jeden víkend bez pozvania na spoločné posedenie, jedlo alebo prespatie cez noc.

Niektorí z mojich ďalších priateľov sa spojili a postavili okolo môjho domu plot, aby boli moje deti v bezpečí. Veľkú silu mi dodali aj moji priatelia. Dnes som opäť vydatá. Nikdy som si nemyslela, že sa to stane. Nebyť všetkých ľudí, ktorých som spomínala vyššie, nemyslím si, že by som mala dosť odvahy skúsiť to znova.

Môj nový manžel si vzal nielen mňa, ale aj moje deti. Nie je najľahšie s nami vychádzať a každý deň ho viac a viac obdivujem za jeho trpezlivosť a lásku. Rozhodli sa, že ho budú volať otcom, pretože ich miluje a oni obaja ho bezvýhradne milujú. Aj ja ho mám veľmi rada. Povzbudzuje ma, aby som skúšala nové veci a žila život inak, ako by som to robila ja.

Môj manžel mi dáva silu.

Sama by som sa tak ďaleko nedostala. Sama by som nikdy nenašla silu prekonať toľko prekážok. Bola som sama a musela som čeliť svojim démonom. To, že som teraz silná, nie je len vďaka mojej vlastnej sile. Je to preto, že každý jeden človek, ktorý mi na tejto ceste pomohol, vložil do môjho „vzkriesenia“ svoj vlastný vklad.

Pretože presne to sa stalo. Bola som vzkriesená. Bola som mŕtva a bola som vzkriesená. Takže znovu opakujem, aké mám šťastie, že je na svete toľko sily!

Zdieľajte tento krásny príbeh aj s ostatnými 💕…