Matka darovala maternicu svojej dcére, aby sa jej splnil sen – stať sa matkou…

Matka darovala maternicu svojej dcére, aby sa jej splnil sen – stať sa matkou…

27 mája, 2022 0 Od Redakcia

Žene, ktorá sa narodila bez maternice a vagíny, transplantovali maternicu a porodila zdravého chlapčeka. Konečne sa jej splnil sen stať sa matkou. 26-ročná Yang Hua porodila cisárskym rezom zdravého chlapčeka po tom, ako jej matka darovala svoju maternicu a jej priekopnícka transplantácia bola úspešná.

Chlapec, ktorý vážil 2 kilogramy, je prvým dieťaťom v Číne a 14. na svete, ktoré sa narodilo z transplantovanej maternice. Yang Hua, ktorá sa narodila bez maternice a vagíny, sa stala prvou ženou v Číne a 14. na svete, ktorá po transplantácii maternice porodila dieťa.

Lekári tvrdia, že narodenie dieťaťa prinieslo nádej približne miliónu žien v Číne, ktoré trpia neplodnosťou v dôsledku porúch reprodukčných orgánov. Chlapček sa narodil v nemocnici Xijing v meste Xi’an na severozápade Číny. Podľa lekárov bol zdravý a vážil 2 kg. Nemocnica zverejnila fotografiu dieťaťa (tvár je zámerne rozmazaná), aby oznámila dobrú správu.

Chlapec sa narodil v čínskom meste Xi’an a lekári sa podľa China News rozhodli vykonať cisársky rez pani Yangovej v 33. týždni tehotenstva, aby znížili tlak, ktorý by priniesol dieťa do jej transplantovanej maternice. Hneď ako sa dieťa narodilo, lekári ho priviedli k matke a pobozkali ho.

Po cisárskom reze, ktorý trval hodinu a šesť minút, lekári nechali dieťa v náručí matky, ktorá ho privítala na svete sladkým bozkom. Novopečená matka sa narodila bez maternice a vagíny v dôsledku ochorenia nazývaného Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserov syndróm (MRKH). Nikdy nemala menštruáciu a lekári v nemocnici Xijing zistili jej stav počas vyšetrenia v roku 2015.

Yang si celý život želala mať deti a lekári jej povedali, že jedinou možnosťou je podstúpiť transplantáciu maternice. Náhradné materstvo pre ňu nikdy neprichádzalo do úvahy, pretože v Číne je nezákonné. Yang teda súhlasila s transplantáciou, hoci sa v Číne nikdy predtým nerobila.

Matka pani Yang, ktorá mala v tom čase 43 rokov, povedala, že by urobila čokoľvek, aby videla svoju dcéru šťastnú, a preto ponúkla na transplantáciu svoju vlastnú maternicu. Nemocničný lekár Liu Liang v roku 2015 v rozhovore s novinármi povedal: „Medzi matkou a dcérou neboli žiadne protichodné záujmy a jej darcovstvo bolo úplne dobrovoľné. “

Z týchto dôvodov lekárska komisia povolila transplantáciu, ktorá sa uskutočnila 20. novembra 2015. Matka pani Yang po narodení vnuka povedala, že chce, aby si jej dcéra užívala nový život. V roku 2015 darovala svoju maternicu, aby pomohla pani Yang splniť jej životný sen.

Na náročnej operácii, ktorá trvala 14 hodín sa na presné odrezanie maternice Yangovej matky použil robot. Jej dcéra otehotnela v júni minulého roka na piaty pokus o implantáciu embrya oplodneného prostredníctvom IVF.

Na transplantácii maternice pani Yang sa podieľal tím takmer 40 lekárov z desiatich oddelení nemocnice Xijing. Na snímke lekári sa pozerajú na snímku nenarodeného chlapca počas predpôrodného vyšetrenia pani Yang.

Po narodení vnuka povedala matka pani Yang novinárom: „Aj keby som prišla o život, urobila by som to, aby som svojej dcére pomohla.“