Matka svojho syna neustále karhala za zlé známky. Ale na pohrebe otca dostala od svojho dieťaťa celoživotnú lekciu!

Matka svojho syna neustále karhala za zlé známky. Ale na pohrebe otca dostala od svojho dieťaťa celoživotnú lekciu!

20 marca, 2023 0 Od Redakcia

Môj syn mal šestnásť rokov, keď urobil niečo, čo mi otvorilo oči a prinútilo ma všetko prehodnotiť… Bola som jedným z tých šťastných detí, ktoré sa mohli ľahko učiť. Keď som sa stala rodičom, chcela som, aby obe moje deti kráčali v mojich šľapajach, a tak som im dala všetku podporu, ako som mohla, aby sa im v škole darilo.

Amanda, moje najstaršie dieťa, bola ako ja. Učila sa rýchlo a mala dobré známky. Napriek tomu, že som sa s Ericom zaoberala, už v prvých rokoch bolo vidno, že život bude pre neho (pre mňa) veľkou výzvou. Bol to veľmi milý, láskavý mladý muž, nikdy nikomu nerobil problémy, ale každý večer som s ním musela sedieť, aby som mu dokončila domáce úlohy, musela som si najať súkromných učiteľov, aby mohol držať krok s ostatnými. Karhala som ho a bola som už zúfalá.

Videla som, ako je čoraz viac odrádzaný a stráca záujem o učenie. Začala som o sebe pochybovať. Čo som urobila zle, prečo ho neviem motivovať? Eric mal šestnásť rokov, keď urobil niečo, čo mi vyrazilo dech. Sedeli sme v obývačke, keď zazvonil telefón so srdcervúcou správou, že môj otec utrpel rozsiahly infarkt a zomrel vo veku 79 rokov. Otec, ako ho Eric nazval, bol súčasťou života môjho syna každý deň počas prvých piatich rokov. Môj manžel pracoval v noci a cez deň spal, bol to môj otec, kto zobral Erica ostrihať sa a na zmrzlinu, v tých rokoch s ním hrával futbal.

Keď sme vošli do miestnosti na cintoríne, len som stála vo dverách a pozerala na otca. Moje deti stáli po oboch stranách mňa, cítila som, ako ma Eric drží za ruku, keď sme vošli dovnútra. Vnútri bolo veľa príbuzných a priateľov, niektorí mi povedali pár viet o mojom otcovi, niektorí sa len dotkli mojej ruky na vyjadrenie sústrasti. Zrazu som si uvedomila, že Eric nie je vedľa mňa. Otočila som sa a uvidela som ho pri vchode, ako pomáha starším ľuďom hore a dole po schodoch a cez dvere.

Väčšina z nich boli cudzinci, napriek tomu natiahol ruku k tým, ktorí sa ťažko pohybovali alebo s palicou, aby ich odviedol k dedovi, aby ho mohli naposledy vidieť v rakve. Neskôr v ten večer hrobár povedal, že potrebuje ďalšieho nosiča. Eric sa okamžite spýtal: „Pane, môžem vám pomôcť?“ Muž navrhol, že by mal zostať so sestrou a mnou, ale Eric pokrútil hlavou. „ Dedko ma zobral, keď som bol malý. Teraz mu idem pomôcť.“ Keď som to počula, začala som plakať a myslela som si, že moje slzy nikdy neskončia.

Od tej chvíle som vedela, že už nikdy nebudem svojho syna karhať za zlé známky. Už nikdy nebudem očakávať, že z neho bude „niekto“, pretože nikto nemôže byť taký dobrý človek, akým sa stal môj syn. Súcitný, starostlivý – a knihy ho tieto veci nenaučili. Teraz má dvadsať rokov a naďalej rozdáva svoju láskavosť, humor a súcit ostatným, kamkoľvek príde. Pre človeka nie sú výnimočné vedomosti z vedy a matematiky, ale jeho srdce.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.