Miliardár, ktorý nikdy nevlastnil dom ani auto a všetky svoje peniaze venoval chudobným deťom…

Miliardár, ktorý nikdy nevlastnil dom ani auto a všetky svoje peniaze venoval chudobným deťom…

9 októbra, 2023 0 Od Redakcia

Skutočný príbeh: Charitatívnym organizáciám daroval osem miliárd eur. Nikdy nevlastnil dom ani auto. Aj hodinky, ktoré nosí, sú značky Casio.

Ako to začína

V roku 1960 Charles „Chuck“ Feeney a jeho priateľ Robert Miller založili maloobchodný reťazec Duty Free Shoppers. V priebehu rokov sa mu podarilo vytvoriť prvé a najlepšie miesto na väčšine svetových letísk. Jeho majetok sa rýchlo stal nezmerateľným.

Veľmi skoro si však uvedomil, že luxus a nákladný život ho nechávajú chladným. Celé roky žil skromným a nenáročným životom. Približne pred štyrmi desaťročiami sa zaviazal, že celý svoj majetok venuje na charitu. Urobil tak pred svojou smrťou.

Feeneymu sa podarilo splniť svoj sľub a vykonať veľký skutok. Prostredníctvom svojej osobnej nadácie „Atlantic Philanthropies“ daroval obrovskú sumu osem miliárd dolárov mnohým charitatívnym organizáciám.

Poskytol tiež peniaze univerzitám po celom svete. V súčasnosti si ponecháva malú časť svojho majetku pre seba a svoju manželku Helgu, s ktorou je ženatý od roku 1980.

92-ročný Fini si počas svojho života nikdy nekúpil vlastné auto ani dom, celé roky žije v prenajatom byte, vždy lieta ekonomickou triedou a nosí plastové hodinky kultovej značky Casio.

Prestížny americký časopis Forbes, ktorý tento týždeň uverejnil rozsiahly článok o zvláštnom prípade Finneyho, odhaľuje, ako bývalý miliardár daroval celý svoj majetok tým, ktorí ho skutočne potrebovali, pričom v posledných rokoch svojho života ušetril len veľmi málo.

Feeney ako filantrop vytvoril slogan „Giving While Living“, aby mohol rozdeliť svoj majetok ešte predtým, ako naposledy vydýchne. „Veľa sme sa naučili. Niektoré veci by sme urobili inak, ale som veľmi spokojný. Mám naozaj dobrý pocit z toho, že sa to podarilo.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na tejto ceste. A pre tých, ktorí sa zaujímajú o Giving While Living: skúste to, bude sa vám to páčiť,“ povedal pre Forbes.

V roku 2012 odhadoval, že si na dôchodok pre seba a svoju manželku odložil približne 2 milióny dolárov. Inými slovami, daroval o 375 000 % viac peňazí, ako je jeho súčasný majetok. A odovzdal ho anonymne. Zatiaľ čo mnohí bohatí filantropi zamestnávajú armádu pracovníkov pre styk s verejnosťou, aby zamaskovali svoje dary, Feeney vynaložil veľké úsilie, aby utajil svoje vlastné.

A pre jeho tajnú globálnu filantropickú kampaň ho časopis Forbes nazval „Jamesom Bondom filantropie“,“ píše novinár časopisu Stephen Bertoni vo svojom článku o bývalom miliardárovi.

„Ale Feeney sa opäť stal obyčajným človekom. Muž, ktorý nazhromaždil majetok predajom luxusného tovaru turistom a neskôr založil súkromnú spoločnosť rizikového kapitálu General Atlantic, teraz žije v byte v San Franciscu, ktorý svojou strohosťou pripomína izbu na internáte pre prvákov.

Keď som ho pred niekoľkými rokmi navštívil, na stenách viseli fotografie priateľov a rodiny vytlačené na atramentovej tlačiarni nad jednoduchým dreveným stolom.

Na stole bola malá tabuľka s nápisom: „Gratulujeme Chuckovi Feeneymu k jeho charitatívnym darom vo výške osem miliárd dolárov…“