Mladá žena nevedela, čo sa s ňou deje, až kým sa nenakazila smrteľnou infekciou…

Mladá žena nevedela, čo sa s ňou deje, až kým sa nenakazila smrteľnou infekciou…

20 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Lauren McKeaney (35) z Chicaga v USA, nedokázala pochopiť, prečo jej pokožka vyzerala tak odlišne od ostatných detí, keď bola malá, ale potom, čo v dospelosti vážne ochorela, zistila prečo.

Žena, ktorá má nutkanie stále chytať a škrabať vlastnú kožu, takmer prišla o nohu po tom, čo sa nakazila smrteľnou infekciou.

Lauren trpí dermatillomániou – psychologickým stavom, ktorý sa považuje za typ OCD. Spôsobuje, že si ľudia šupajú, stláčajú a dokonca aj hryzú vlastnú kožu. Ľuďom, ktorí ňou trpia, často zostanú poranenia po celom tele. V prípade Lauren tento stav viedol k tomu, že sa jej rany infikovali, čo spôsobilo, že sa jej na vnútornej strane stehna vyvinula smrteľná infekcia MRSA.

Povedala: „Moja pravá noha bola taká opuchnutá a infikovaná. Lekári museli prísť a porozprávať sa so mnou o tom, že by som mohla prísť o nohu.

„Cítila som sa najslabšie ako som len mohla, ale práve tam som počula niekoho povedať: „Vyzerá to, že má dermatilomániu.“ Dovtedy Lauren tvrdila, že netušila, čo spôsobilo, že si od svojich piatich rokov trhala kožu a neuvedomila si, že skutočne nie je niečo v poriadku.

Po odstránení osem centimetrov stehna a rozsiahlej fyzioterapii sa Lauren úplne zotavila. No napriek tomu, že sa Lauren fyzicky zotavila, musí celý život žiť s psychickými jazvami tohto stavu. Spomína si, ako si v detstve uvedomila, že bola jediné dieťa v škole s bodkovanou kožou a tyrani ju kruto označili za „malomocnú“.
Keď sa dostala do puberty a začala trpieť akné, stres spustil jej stav a zhoršil ho.

Lauren, ktorá ako tínedžerka milovala krasokorčuľovanie, sa dokonca vzdala svojho obľúbeného koníčka, pretože si nedokázala stiahnuť pančucháče bez toho, aby si nimi netrhala chrasty.

Počas strednej školy Lauren tvrdí, že jedna z učiteliek ju dokonca nahlásila za sebapoškodzovanie. Keď sa dostala na univerzitu, poradcovia si mysleli, že užíva pervitín. Aj keď sa Lauren bála, že príde o nohu po tom, čo sa nakazila MRSA v roku 2014, uľavilo sa jej, že má diagnózu svojho stavu.

Hoci na to neexistuje žiadny liek, teraz nachádza spôsoby, ako sa odpútať od nutkania olupovať si kožu. Hovorí, že polovica úspechu je „vedieť, kde sú vaše ruky“, takže sa môžete zastaviť bez toho, aby ste si to uvedomovali.
Od svojej diagnózy založila nadáciu Picking Me Foundation, aby pomáhala iným ľuďom s dermatillomániou.

O nadácii píše: „Naším cieľom je pomôcť pacientom a rodičom pochopiť, že toto správanie nie je ich chybou a vzdelávať svet medicíny o tejto poruche „vyberania“ kože, keďže postihuje tri percenta svetovej populácie.“