Muž namieril kameru na ľad: To, čo natočil, bolo takmer neuveriteľné!

Muž namieril kameru na ľad: To, čo natočil, bolo takmer neuveriteľné!

17 septembra, 2022 0 Od Redakcia

Fotograf James Balog a jeho tím skúmali ľadovec, keď sa im podarilo fotoaparátom zachytiť niečo naozaj výnimočné. Incident sa stal v Grónsku, kde James a jeho kolegovia zbierali zábery z premiestnených kamier, ktoré už roky zachytávajú zábery polárneho kruhu.

James a jeho štáb hľadali naozaj dobré zábery pre pripravovaný dokumentárny film, ale nikto nebol pripravený na to, čo sa im krátko nato stalo priamo pred očami. Hoci James, sám fotograf prírody, odmietal prijať fakt, že dochádza k zmene klímy. V skutočnosti sa už takmer 20 rokov vysmieva vedcom na túto tému.

„Nemyslel som si, že ľudia môžu zmeniť základnú fyziku a chémiu celej planéty. Nezdalo sa mi to pravdepodobné, zdalo sa mi to nemožné,“ povedal Balog. Takto uvažoval až do roku 2005, keď si uvedomil, že niečo nie je v poriadku a mohol sa bližšie pozrieť na podstatu klimatických zmien. Počas expedície do Arktídy pre National Geographic sa fotograf stal priamym svedkom obrovských škôd spôsobených klimatickými zmenami.

Presne o 10 rokov neskôr vyšiel Balogov film „Chasing Ice“ (Honba za ľadom) a on sa rozhodol zdokumentovať topiace sa ľadovce pomocou kamier. Práve počas tejto práce sa mu podarilo zachytiť jednu z najpozoruhodnejších scén, aké boli kedy nakrútené. Balog a jeho tím natočili ľadovec veľkosti dolného Manhattanu, ktorý spadol do oceánu približne za 1 hodinu a 15 minút.

Táto historická udalosť bola zapísaná do Guinnessovej knihy rekordov a jasne poukazuje na vážny stav zemskej klímy. Pokiaľ vieme, bola to jedna z najhorších geologických katastrof vôbec a pravdepodobne nebude posledná.

Video si pozrite tu:

V novembri 2016 bola Arktída o 20 stupňov teplejšia ako priemer, čo je oveľa teplejšie, ako vedci predtým predpovedali. Bohužiaľ, ak do roku 2070 neznížime emisie skleníkových plynov, hrozí nám obrovská katastrofa. Pozitívne je, že stále máme šancu to urobiť.

Zdieľajte tento príspevok aj so svojimi priateľmi.