Na veľvyslanectve SR v Kyjeve hľadajú útočisko aj občania iných krajín Európskej únie a aj iných štátov.

Na veľvyslanectve SR v Kyjeve hľadajú útočisko aj občania iných krajín Európskej únie a aj iných štátov.

26 februára, 2022 0 Od Redakcia
Veľvyslanectvo SR v Kyjeve zostáva naďalej funkčné v minimalistickom zložení pod vedením veľvyslanca Mareka Šafina.

Oznámil to v sobotu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). Zároveň potvrdil, že slovenský diplomatický konvoj vypravený v piatok z Kyjeva je v bezpečí na území Rumunska a smeruje na Slovensko.

„Som hrdý na našich diplomatov a kolegu z Ministerstva obrany SR, ktorí zostávajú v Kyjeve, lebo sami požiadali o to, aby tam vo veľmi zložitých podmienkach pomohli našim občanom, ktorí hľadajú útočisko na našom veľvyslanectve,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Na veľvyslanectve SR v Kyjeve hľadajú útočisko aj občania iných krajín Európskej únie a aj iných štátov. „Pomôžeme v rámci kapacít na veľvyslanectve komukoľvek,“ vyhlásil Korčok. Situáciu v Kyjeve ministerstvo permanentne vyhodnocuje.

Minister zahraničných vecí zároveň potvrdil informáciu, ktorú zverejnil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO), že evakuačná kolóna slovenského zastupiteľského úradu z Kyjeva prekročila v sobotu ráno hranice do Rumunska. K evakuačnej kolóne sa podľa ministra pridali i „kolegovia zo slovinského veľvyslanectva v Kyjeve“.

Zdroj: aktuality.sk