Vladimír Putin „plánuje ovládnuť Európu“ a vyslal mrazivé varovanie Fínsku a Švédsku…

Vladimír Putin „plánuje ovládnuť Európu“ a vyslal mrazivé varovanie Fínsku a Švédsku…

26 februára, 2022 0 Od Redakcia

V čase, keď sa ruská invázia na Ukrajine zintenzívňuje, bola vyslaná ďalšia hrozba, keď Vladimir Putin varuje Švédsko a Fínsko pred tým, aby ho prekročili a vstúpili do NATO. Vladimir Putin pohrozil Švédsku a Fínsku „vojenskými a politickými dôsledkami“, ak vstúpia do NATO.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová tvrdí, že pre ich blízkych arktických susedov to bude mať vážne následky. V čase, keď sa ruská invázia na Ukrajine zintenzívňuje, vyslali ďalšie varovanie pred prekročením hraníc prezidenta Putina.

Oba škandinávske štáty majú spoločnú hranicu s Ruskom.

Zacharovová to uviedla počas tlačového brífingu: „Fínsko a Švédsko by nemali zakladať svoju bezpečnosť na poškodzovaní bezpečnosti iných krajín a ich vstup do NATO môže mať škodlivé dôsledky a čeliť určitým vojenským a politickým dôsledkom.“

Neskôr ministerstvo zahraničných vecí túto hrozbu zopakovalo na internete.

„Záväzok fínskej vlády voči politike vojenskej neangažovanosti považujeme za dôležitý faktor pri zabezpečovaní bezpečnosti a stability v severnej Európe,“ napísalo ministerstvo na twitteri.

„Vstup Fínska do NATO by mal vážne vojenské a politické dôsledky.“

Predpokladá sa, že Putin zaútočil na Ukrajinu po tom, ako západné krajiny preskúmali myšlienku vstupu krajiny do NATO.

Obsadili už mesto Melitopol na juhovýchode Záporožskej oblasti, kombinácii vycvičených jednotiek a civilistov so zbraňami sa podarilo odvrátiť útoky vo väčšine ostatných oblastí.

Strašná noc bojov si vyžiadala veľké straty na oboch stranách, pričom podľa odhadov bolo zabitých 1 000 až 3 500 ruských vojakov.