Náhodný objav onkológov – šťava, ktorá zabíja rakovinu!

Náhodný objav onkológov – šťava, ktorá zabíja rakovinu!

21 októbra, 2022 0 Od Redakcia

Nedávna kanadská štúdia odhalila silnú bylinu, ktorá dokáže zabiť rakovinové bunky bez toho, aby zničila naše zdravé bunky len za pár dní!

Univerzita vo Windsore skúmala účinky púpavy na rakovinu takmer 10 rokov. Bojovali s financovaním a inými problémami a boli pripravení vzdať sa, kým jedna postdoktorandská kandidátka z tímu objavila niečo, čo môže navždy zmeniť liečbu rakoviny.

Pamela Ovadje sa rozhodla podávať, jednému z pacientov v štúdii, čaj z koreňa púpavy každý deň. Po chvíli sa pacientka cítila oveľa lepšie a tak sa Pamela chcela na bylinku pozrieť bližšie. „Nikdy sme si nepredstavovali, že sa niečo také stane. Myslela som si, že keď je to tak bežná rastlina, ľudia by už dávno zistili všetko o púpave,“ povedala Ovadje.

Od začiatku projektu vedci používali extrakt z koreňa púpavy proti ľudským rakovinovým bunkám in vitro. Extrakt bol použitý proti rakovinovým bunkám hrubého čreva a pankreasu, leukemickým bunkám a chronickej myelomonocytovej leukémii. Extrakt dokázal cytotoxicky zabiť bunky, teda bez poškodenia zdravých buniek. Ďalšie štúdie potvrdili tieto zistenia, ale práca nie je ani zďaleka hotová. Vedci dúfajú, že sa im podarí nájsť ďalšie finančné prostriedky na použitie extraktu proti iným typom rakovinových buniek a zistiť, ako to funguje.

Momentálne sa im podarilo potvrdiť, že extrakt indukuje apoptózu (programovanú bunkovú smrť) v rakovinových bunkách. Liečba má veľký potenciál a Ovadje a jej kolegovia dúfajú, že sa môže stať základom pre budúcu liečbu rakoviny.

Extrakt bol schválený na testovanie na ľuďoch od roku 2015. Je v prvej fáze výskumu proti leukémii a lymfómu a môže byť najsilnejším prírodným liekom proti smrteľnej chorobe.