Ochrnutá ukrajinská modelka strávila 5 dní útekom z Kyjeva, aby sa objavila na americkom móle…

Ochrnutá ukrajinská modelka strávila 5 dní útekom z Kyjeva, aby sa objavila na americkom móle…

19 marca, 2022 0 Od Redakcia

Oksana Kononets (29) z Kyjeva na Ukrajine, sa minulý mesiac po ruskej invázii vydala na zradnú cestu z krajiny a splnila si svoj sen ukázať sa na prehliadkovom móle. Odkedy Rusko minulý mesiac napadlo Ukrajinu, takmer tri milióny Ukrajincov utiekli z krajiny a stali sa utečencami. Ako boje pokračujú, údaje z agentúry OSN pre utečencov odhadujú, že toto číslo by sa čoskoro mohlo zvýšiť na štyri alebo päť miliónov.

Zatiaľ čo väčšina rodín utekajúcich pred vojnou sa usadila v susedných krajinách, ako je Poľsko a Moldavsko, niektoré odcestovali ďalej. Oksana Kononets, modelka z Ukrajiny, je jednou z mnohých, ktoré podnikli srdcervúcu cestu z rodnej krajiny, aby sa dostali do bezpečia a skončili v USA. 29-ročná ochrnutá od pása nadol žila v Kyjeve so svojou mamou, keď prvé raketové útoky zasiahli Ukrajinu. V dňoch pred začiatkom invázie už plánovali útek.

Pre televíznu reláciu magazínu PEOPLE povedala: „Moja mama nám zbalila batožinu, iba jednu batožinu pre dvoch ľudí.“

Modelka dodala, že sa s mamou vybrali na železničnú stanicu, kde bol veľký dav ľudí čakajúcich na nástup. Keď sa Oksana a jej matka konečne dostali do vlaku, jazdili dlhých 11 hodín, aby dosiahli západnú hranicu krajiny.
Keď dorazili na hranicu, odcestovali do Holandska, kde im priateľ pomohol zabezpečiť let do USA.

Vozičkárka Oksana je paralyzovaná od svojich 19 rokov po hororovej nehode v roku 2012, keď vypadla z bytu na piatom poschodí a poranila si chrbticu. Od nehody si splnila sen stať sa modelkou a rozvíjala projekty, ktoré zviditeľnili ľudí so zdravotným postihnutím v módnom priemysle. Po vypuknutí vojny sa Oksana zúfalo snažila dostať do USA, kde mala súťažiť na každoročnej módnej prehliadke organizovanej Runway of Dreams, charitatívnej organizácie, ktorá navrhuje oblečenie pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Povedala, že chce ľuďom v módnom priemysle pripomenúť, že je veľa ľudí s postihnutím, ktorí sa chcú prejaviť oblečením a doplnkami.

„Hlavným posolstvom je sila, krása a rovnosť. Pre mňa je to hlavné posolstvo, pretože aj ľudia s postihnutím chcú byť krásni, chcú byť v móde, nosiť krásne šaty. Tento útek to ukazuje,“ povedala. Po účasti na šou Oksana povedala, že nemôže uveriť, že sa jej podarilo dostať sa do USA, ale bola na seba hrdá a uľavila si, že je v bezpečí.

Zatiaľ čo Ukrajina zostáva pod útokom, hovorí, že ľudia v jej krajine sú silní a verí, že budú naďalej bojovať za svoju slobodu. Povedala: „Chcem povedať ľuďom, aby sa nikdy nevzdávali. Nikdy sa nevzdávajte. Sny sa plnia.“