„Pozor na príznaky“: Otec 4-ročného dieťaťa varuje ostatných rodičov pred smrteľnou baktériou, ktorá „zametá“ s deťmi.

„Pozor na príznaky“: Otec 4-ročného dieťaťa varuje ostatných rodičov pred smrteľnou baktériou, ktorá „zametá“ s deťmi.

19 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Streptokok A: Zdravotnícke úrady vo Veľkej Británii vyhlásili „poplach“, pretože na túto baktériu zomrelo celkovo šesť detí. Úrady apelujú najmä na rodičov, aby neignorovali možné príznaky streptokoka A. Otec 4-ročného dievčatka, ktoré bojuje o život, vysvetľuje, ako sa jeho dcéra za 24 hodín zmenila z tancujúceho a zabávajúceho sa dieťaťa na dievčatko bojujúce o život. „Ak má vaše dieťa príznaky, neváhajte,“ hovorí okrem iného.

4-ročné dievčatko bojuje v nemocnici o život

Otec štvorročnej dcéry uviedol, že stav jeho dcéry sa minulý víkend rapídne zhoršil. „Bola nepokojná. Zavolali sme nejaké sestry a museli sme opustiť izbu, uspali ju a odvtedy bola napojená na ventilátor, ktorý ju udržiaval pri živote,“ dodal.

44-ročná Burnsová pre denník Mail povedala: „Každý deň sa budím a je hrozné vedieť, že je tam a trpí. Ideme do nemocnice a hovoríme: „Poď, poď, potrebujeme, aby si žila, musíš sa uzdraviť.“ Rodičia vzali svoju dcéru do nemocnice minulú sobotu, keď sa začala sťažovať, že ju bolí hrudník. V jej škole kolovala streptokoková baktéria, ale Camillu poslali z nemocnice domov, pretože jej stav sa nezdal byť vážny.

Kamilin streptokok A sa rýchlo zmenil na sepsu, život ohrozujúcu reakciu tela na infekciu a hoci jej stav už nie je taký nebezpečný ako v pondelok – stále je napojená na ventilátor. „Týmto sestrám a lekárom vďačím za všetko, zachránili jej život, ale stále zostáva na prístrojoch.“ Pán Burns sa obrátil na ostatných rodičov s prosbou: „Ak má vaše dieťa príznaky, neváhajte, vezmite svojho chlapčeka alebo dievčatko a okamžite choďte do nemocnice.“

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže streptokok A preniknúť hlbšie do tela a spôsobiť život ohrozujúce problémy, ako je napríklad sepsa. Lieči sa antibiotikami. Odborníci na infekcie varujú, že za nárast počtu prípadov môžu byť zodpovedné uzavreté priestory, pretože malé deti, ktoré boli počas pandémie dlhodobo uzavreté, majú slabšiu imunitu voči „bežným“ baktériám.

Bežná baktéria, ktorá sa prenáša rovnakým spôsobom ako Covid-19, blízkym kontaktom, napríklad kýchaním, bozkávaním a dotykmi, môže spôsobiť šarlach, angínu a ekzém. V najzávažnejších prípadoch však môže spôsobiť aj sepsu. Z údajov Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť vyplýva, že počet prípadov najzávažnejšieho typu infekcie, tzv. invazívneho streptokoka skupiny A (iGAS), je v tomto ročnom období mimoriadne vysoký.

Túto zimu sa zatiaľ vyskytlo 2,3 prípadov na 100 000 detí vo veku od jedného do štyroch rokov. Pre porovnanie, priemer pred pandémiou bol 0,5 prípadu na 100 000 detí.

Aké sú príznaky

Varovanie rodičov, aby kontaktovali svojho lekára, ak ich dieťa je oveľa menej ako zvyčajne alebo vykazuje známky dehydratácie dlhšie ako 12 hodín. Medzi ďalšie príznaky patrí vysoká teplota 38 °C alebo vyššia, ak sa potí chrbát alebo hrudník. Rodičia by mali zavolať pomoc, ak má dieťa problémy s dýchaním, zmodrie mu pokožka alebo pery, alebo ak sa nemôže prebudiť či zostať hore.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými.