„Prvých 24 hodín je kritických,“ varujú mamičky!

„Prvých 24 hodín je kritických,“ varujú mamičky!

13 mája, 2022 0 Od Redakcia

Slovo dostali mamičky z celého sveta, ktoré sa stretli s meningitídou a bojovali s ňou.

Posolstvo je jednoduché a znie: Prvých 24 hodín je pre život dieťaťa postihnutého meningitídou mimoriadne dôležitých.

24 matiek, ktoré odfotografovala svetoznáma fotografka a globálna veľvyslankyňa proti meningitíde Anna Geddes, symbolizuje 24 hodín, ktoré môžu byť pre detský život osudné, ak sa zákerná choroba včas nediagnostikuje a účinne nelieči.

Portréty a videá, vyhlásenia a skúsenosti, rady a zážitky matiek, ktoré na vlastnej koži zažili nočnú moru meningitídy so svojimi deťmi, dopĺňajú prvky, ktoré tvoria kampaň zameranú na informovanie a zvyšovanie povedomia rodičov, aby sme neoplakávali ďalšie obete tejto choroby.

Mamičky proti meningitíde: Hnutie mamičiek na celom svete varuje

Vybrali sme niekoľko výpovedí matiek, ktoré podľa nášho názoru dokazujú dve veci:

a) príznaky nie sú vždy rovnaké, preto musíme byť vždy podozrievaví

b) musíme vždy dôverovať svojim inštinktom, pretože ako hovorí jedna z matiek, „len vy ste schopní všimnúť si malé zmeny na vašom dieťati, ktoré nikto iný nevidí“.

Najšokujúcejší je príbeh Amélie, ktorá prišla o svoju prvorodenú dcéru Alesiu, keď sa nakazila meningitídou typu B. Amelia dojímavo opisuje desivý zážitok, ktorý zažila, keď dievčatko jedného popoludnia dostalo vysokú horúčku. Amelia si myslela, že Alessia má obyčajnú chrípku a dala jej pred spaním liek proti horúčke, citujem: „Myslela som, že je to len chrípka, môžeme počkať do zajtra a ísť k lekárovi.“

Stav dievčatka sa však stále zhoršoval a o piatej ráno sa jej objavila krvácajúca vyrážka a jej malá tvár bola úplne bledá. Amelia si pamätá posledné slová svojej dcéry: „Chcem piť vodu, mami… chcem svoju mamu… chcem svojho ocka,“ a potom už neprehovorila. Alessiini rodičia okamžite odviezli dievčatko do nemocnice, ale bohužiaľ už bolo neskoro.

V priebehu dvoch hodín malá Alessia zomrela a opis jej matky nás šokoval, keď sme si pomysleli, že tento príbeh sa mohol stať komukoľvek z nás.

Prečítajte si ďalšie svedectvá mamičiek, ktoré bojovali s touto chorobou:

„Bola nepokojná, trochu plakala, ale viete, deti si zvyknú a mala trochu horúčku. Uložili sme ju do postele. O hodinu neskôr som sa išila pozrieť, ako sa jej darí a nevyzerala dobre. Plakala, ale jej plač bol veľmi zvláštny. Nebolo to podobné ničomu, čo som predtým počula.“

Sass

„Zvýšila sa jej horúčka. Rozhodli sme sa, že ju budeme počas noci monitorovať, pretože stále stúpala a klesala. Ráno sa zvýšila ešte viac, tak som ju vzala k lekárovi, ktorý nás okamžite poslal do nemocnice, pretože sme presne nechápali, o aký problém ide. Okrem horúčky nemala absolútne žiadne príznaky. Prijali ju – vlastne zostala tam týždeň, pretože mali podozrenie na meningitídu. Mali skutočne pravdu.“

Concetta

„Ako rodič máte tzv. vrodený ochranný inštinkt a myslím, že sa ho všetci musíme naučiť používať.“

Valerie

„Dôverujte si, pretože si na svojom dieťati všímate malé zmeny, ktoré nikto iný nevidí! A musíte to vysvetľovať ostatným a hovoriť s nimi, kým vás nebudú počúvať. Kým niečo neurobia. Je to jediný spôsob, ako ochrániť svoje deti.“

Prečo je meningitída B taká nebezpečná?

Nebezpečenstvo tohto ochorenia vyplýva zo skutočnosti, že sa prejavuje bez varovania a spočiatku sa prejavuje príznakmi podobnými príznakom obyčajného vírusu. Jeho priebeh je však rýchly, zvyčajne do 24 hodín a môže spôsobiť celoživotné postihnutie alebo dokonca smrť.

Varovanie

Príznaky, ktoré by vás mali znepokojovať:

-ospalosť a nedostatok chuti do hry atď.

-strata chuti do jedla a/alebo bolesť žalúdka

-náhla horúčka a letargia

-nevoľnosť a vracanie

-bolesti v nohách

-úzkosť, podráždenosť, zmätenosť

-fotofóbia

-nervová stuhnutosť

-vyrážky

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku, prosím. Ďakujeme.