Prvýkrát v histórii sveta!

Prvýkrát v histórii sveta!

9 decembra, 2022 0 Od Redakcia

Prvýkrát na svete sa narodilo dieťa, ktorého maternica bola transplantovaná z mŕtveho človeka. Dieťa sa narodilo pomocou transplantovanej maternice, ale celá maternica pochádza od žijúcej darkyne. Odborníci tvrdia, že úspešná transplantácia maternice mŕtveho človeka otvára dvere ďalším transplantáciám.

Nie je to prvýkrát, čo sa lekári pokúsili transplantovať maternicu mŕtveho človeka, ale všetky pokusy boli neúspešné. Dievčatko sa narodilo v decembri minulého roka matke, ktorá sa v dôsledku zriedkavého syndrómu narodila bez maternice.

Doktor Dani Ejzenberg, vedúci lekár transplantačného tímu, povedal, že 32-ročná žena bola voči myšlienke transplantácie skeptická. „Bola to najdôležitejšia udalosť v jej živote. Často chodí do nemocnice ukázať svoje dieťa, je veľmi šťastná,“ povedal lekár, ktorý dodal, že svoje dieťa porodila cisárskym rezom.

Žena otehotnela prostredníctvom in vitro oplodnenia sedem mesiacov po transplantácii. Darcom bola 45-ročná žena s tromi deťmi, ktorá zomrela na mozgovú príhodu. Po pôrode lekári žene odstránili maternicu z tela, aby už nemusela užívať lieky. Rok po incidente sú matka a jej dieťa v perfektnom zdravotnom stave.