Rakovina je obrovský biznis. Vedeli ste však, že liečba, ktorú vám lekári predpíšu, môže zvýšiť šancu, že sa stanete pravidelným „zákazníkom“?

Rakovina je obrovský biznis. Vedeli ste však, že liečba, ktorú vám lekári predpíšu, môže zvýšiť šancu, že sa stanete pravidelným „zákazníkom“?

17 augusta, 2022 0 Od Redakcia

Rakovina je obrovský biznis. O tom niet pochýb. Vedeli ste však, že liečba, ktorú vám lekári predpíšu, môže zvýšiť, nie znížiť šancu, že sa stanete pravidelným „zákazníkom“?

Konvenčné spôsoby liečby rakoviny, ako je chemoterapia alebo ožarovanie, v skutočnosti rakovinu podporujú.
Áno, čítate správne: podporujú rakovinu!

Riziká sekundárnej rakoviny

V médiách sa opakovane prezentuje, že rakovina sa čoraz viac stáva chorobou, ktorú možno prežiť. Terapie, ktoré sa používajú na jej liečbu, však spôsobujú značné vedľajšie alebo dokonca priame škody – vrátane nových, sekundárnych nádorov.

Sekundárne nádory sú nádory, ktoré nemajú nič spoločné s pôvodným nálezom a sú spôsobené nerovnováhou alebo priamo látkami, ktoré viedli k vzniku primárneho nádoru. Lekári ich dokonca niekedy nazývajú „priateľskou paľbou“ – alebo liečba jedného typu rakoviny vyvolá iný typ rakoviny.

Tu sa však vynára zásadná otázka:

Ako môžu lekári nariadiť takúto liečbu bez toho, aby pacienta upozornili, že existuje mimoriadne vysoké riziko vzniku ďalšej rakoviny v dôsledku samotnej liečby? Ako dlho je známe, že chemoterapia a ožarovanie vyvolávajú novú rakovinu?

Súvislosť medzi chemoterapiou, ožarovaním a vznikom sekundárnej rakoviny je známa už desaťročia! Dokonca aj Americká onkologická spoločnosť priznáva, že rádioterapia a chemoterapia sú karcinogénne a môžu zvyšovať riziko vzniku sekundárnej rakoviny.

Riziko vzniku rakoviny je ešte vyššie, ak sa chemoterapia a ožarovanie podávajú súčasne. Tieto informácie sa však pacienti zvyčajne nedozvedia a ak aj áno, onkológovia ich značne bagatelizujú.

Chemoterapia a sekundárna rakovina

Chemoterapia sa zameriava na rýchlo sa deliace rakovinové bunky, ale výrazne ovplyvňuje aj zdravé bunky. Riziko je priamo úmerné počtu dávok a dĺžke liečby. Medzi typy rakoviny, ktoré sa najčastejšie vyvolávajú chemoterapiou, patria:

 • AML (akútna lymfocytárna leukémia)
 • MDS (meylodysplastický syndróm)

Dokonalým príkladom tohto rizika je redaktorka ranných správ televíznej stanice ABS „Good Morning America“, ktorej nedávno diagnostikovali rakovinu MDS.

Rádioterapia a sekundárna rakovina

Okrem bežného spojenia medzi žiarením a rakovinou (napríklad Černobyľ a Fukušima) sa ukazuje aj spojenie medzi rakovinou a žiarením z diagnostických a liečebných zariadení. Patrí sem mamografia, röntgenové snímky, počítačová tomografia a rádioterapeutické prístroje používané pri liečbe rakoviny.

Žiarenie neničí len rakovinové bunky, ale výrazne poškodzuje aj zdravé bunky. Ožarovanie sa najčastejšie spája s týmito typmi sekundárnej rakoviny:

 • Rakovina pľúc
 • rakovina žalúdka
 • rakovina kostnej drene
 • rôzne typy leukémie (akútna a chronická meyloidná leukémia, všetky typy lymfoblastickej leukémie)

Ďalšie fakty o chemoterapii, ožarovaní a sekundárnych rakovinách

Okrem už uvedených skutočností je potrebné spomenúť aj nasledujúce fakty:

 • Chemoterapia založená na alkylačných látkach poškodzuje DNA buniek a vedie k akútnym formám leukémie. Nealkylačné typy chemoterapie pôsobia na rakovinové bunky podobným spôsobom a tiež zvyšujú riziko vzniku leukémie. Riziko závisí od množstva ožiarenia, dĺžky trvania a kombinácie ožarovania a chemoterapie.
 • Leukémia sa zvyčajne objaví už 2 až 3 roky po absolvovaní chemoterapie alebo ožarovania.
 • Lieky proti melanómu môžu indukovať epitelové karcinómy kože. U pacientov, ktorí užívajú imunosupresíva, napríklad po transplantácii orgánov, sa tiež môže vyvinúť sekundárna rakovina.
 • Ožarovanie pri rakovine prsníka významne zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc.
 • Ožarovanie pri rakovine prostaty zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra a hrubého čreva.
 • Chemoterapia rakoviny prsníka a lymfómov zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra.
 • Chemoterapia vo všeobecnosti môže viesť k rakovine semenníkov a vaječníkov.
 • Chemoterapia podávaná deťom vytvára predpoklady pre vznik ďalších nádorových ochorení v období dospievania a dospelosti.
 • Transplantácia kostnej drene zvyšuje riziko vzniku sekundárnych nádorových ochorení v dôsledku používania imunosupresívnych liekov.

Záver

Hoci sekundárne rakoviny môžu mať rôzne príčiny, chemoterapia a ožarovanie jednoznačne vedú v zozname. Vystavenie chemoterapii a ožarovaniu tak vytvára neadekvátne riziko vzniku ďalších sekundárnych nádorových ochorení, ktoré sú už zvyčajne voči ďalšej liečbe týmito terapiami imúnne.

Podeľte sa o tento zaujímavý článok aj s ostatnými na Facebooku.

 

Zdroj: healthyfoodresources.com