Slovenská armáda vyčlenila 1 500 vojakov na pomoc na slovensko-ukrajinskej hranici.

Slovenská armáda vyčlenila 1 500 vojakov na pomoc na slovensko-ukrajinskej hranici.

24 februára, 2022 0 Od Redakcia

Predsunutá prítomnosť NATO na Slovensku

Slovenská republika začala plánovať prítomnosť misie Organizácie Severoatlantickej zmluvy na ochranu krajiny. Minister obrany SR Jaroslav Naď to povedal po štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Potvrdil, že v krajine bude pravdepodobne pôsobiť predsunutá obranná misia NATO, podobná tým, ktoré pôsobia v pobaltských krajinách.

„Zatiaľ neviem povedať, aká veľká bude jednotka. Budú do nej zapojení vojaci z geograficky blízkych krajín a niekoľko stoviek vojakov so spôsobilosťami, ktoré Slovensko nemá,“ povedal Naď.

Slovenská armáda vyčlenila 1 500 vojakov na pomoc na slovensko-ukrajinskej hranici v prípade migračnej vlny. Ministerstvo vnútra je pripravené zvýšiť počet hraničných priechodov s Ukrajinou s tzv. hotspotmi.

Odsúdenie agresie

V spoločnom vyhlásení prezidentky Zuzany Čaputovej a slovenskej vlády sa uvádza, že ruský prezident sa rozhodol presadzovať svoje neprijateľné územné a politické ambície prostredníctvom priamej vojenskej agresie. „Zaútočil na slabocha, ktorého jedinou chybou je, že chcel žiť v mieri, podľa vlastných predstáv, ako ostatné suverénne národy. To sa nedá ospravedlniť žiadnymi slovami,“ povedal Caputo. Podľa hlavy štátu ponesie ruský prezident zodpovednosť za všetky obete tohto konfliktu.

Podľa prezidenta a slovenskej vlády má Ukrajina plné právo sa brániť. Ľudia utekajú z Ukrajiny na Slovensko, na hraniciach sa tvoria kolóny.

„Slovenská republika dôrazne odsudzuje ruskú agresiu a stojí na strane trpiaceho ukrajinského ľudu,“ uviedla Čaputová. Prezident ubezpečil, že bezpečnosť a územná celistvosť Slovenska nie sú ohrozené. „Slovensko je súčasťou západnej civilizácie, Európskej únie a Severoatlantickej aliancie a vďaka nim je naša sloboda a suverenita chránená našimi spojencami aj v tejto napätej situácii,“ zdôraznil prezident. Premiér Eduard Heger vyzval Slovákov, aby mali súcit a pochopenie pre Ukrajincov, ktorých vojna vyháňa z ich domovov. „Tí, ktorí utekajú pred vojnou, si zaslúžia našu pomoc aj podľa medzinárodného práva,“ zdôraznil Heger.