Začal sa útok Ruska na Ukrajinu, USA a Európa vyzývajú Putina, aby odstúpil…

Začal sa útok Ruska na Ukrajinu, USA a Európa vyzývajú Putina, aby odstúpil…

24 februára, 2022 0 Od Redakcia

Ruské sily zaútočili vo štvrtok skoro ráno miestneho času na Ukrajinu, čím sa ničivo zavŕšilo niekoľkomesačné budovanie vojenských síl Kremľa v blízkosti hraníc s bývalým sovietskym susedom. Po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin oznámil vojenskú akciu na Ukrajine, bolo v hlavnom meste krajiny Kyjeve počuť výbuchy.

Americký prezident Joe Biden, ktorý sa snažil zabrániť invázii prostredníctvom diplomacie a série sankcií, v stredu večer akciu odsúdil. Vo svojom vyhlásení Biden uviedol, že Putin „sa rozhodol pre premyslenú vojnu, ktorá prinesie katastrofálne straty na životoch a ľudské utrpenie“. Uviedol, že vo štvrtok sa stretne s lídrami skupiny G-7 a potom „oznámi ďalšie dôsledky, ktoré Spojené štáty a naši spojenci a partneri vyvodia voči Rusku za tento zbytočný akt agresie voči Ukrajine a svetovému mieru a bezpečnosti“.

Invázia je vrcholom zdĺhavej prípravy na útok na Ukrajinu, ktorý Putin predpovedal. Prišla dokonca aj v čase, keď sa Európa a USA pokúšali o posledné diplomatické kroky počas mimoriadneho zasadnutia OSN v stredu večer. Predstaviteľ Pentagónu predtým v stredu uviedol, že približne 80 % ruských vojenských síl sústredených v okolí Ukrajiny je „pripravených“ na útok. „Sú doslova pripravené vyraziť už teraz, ak dostanú rozkaz,“ dodal predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

Úradník uviedol, že ruský Putin zhromaždil dostatok leteckých, námorných a pozemných prostriedkov na „uskutočnenie rozsiahlej invázie“. Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová predtým v stredu varovala, že ruská agresia na Ukrajine môže viesť k jednej z najväčších utečeneckých kríz na svete.

„Ak bude Rusko pokračovať v tejto ceste, mohlo by to podľa našich odhadov spôsobiť novú utečeneckú krízu, jednu z najväčších, akej dnes svet čelí, s ďalšími až 5 miliónmi ľudí vysídlených v dôsledku vojny, ktorú si Rusko zvolilo,“ povedala Thomasová-Greenfieldová počas prejavu v OSN.

Spojené štáty a ich západní spojenci už niekoľko mesiacov sledujú sústavné zvyšovanie počtu kremeľských jednotiek pozdĺž ukrajinských hraníc s Ruskom a Bieloruskom. Zvýšená vojenská prítomnosť kopíruje ruskú hru pred nezákonnou anexiou Krymu, polostrova pri Čiernom mori, ktorá v roku 2014 vyvolala medzinárodný rozruch a spustila sankcie voči Moskve. Kremeľ poprel, že mimoriadne rozmiestnenie ruských jednotiek vybavených modernou vojenskou technikou pozdĺž hraníc Ukrajiny je prípravou na inváziu.

Invázia nasleduje po Putinovom ohromujúcom rozhodnutí uznať dve odštiepenecké oblasti na východe Ukrajiny.