Šokujúci pohľad na ľudskú hrôzu ruskej invázie…

Šokujúci pohľad na ľudskú hrôzu ruskej invázie…

5 marca, 2022 0 Od Redakcia

Zničujúci obraz dieťaťa, ktoré vojak drží v náručí neďaleko miesta totálneho zničenia, poskytol šokujúci pohľad na ľudskú hrôzu ruskej invázie. Vojaci Vladimira Putina útočia na ukrajinské mestá stále intenzívnejším ostreľovaním. Nové zábery z Irpinu na predmestí Kyjeva ukazujú dystopické scény so zrútenými obytnými blokmi a vyhodenými vozidlami, zatiaľ čo ľudia chodia omámení.

Existuje mnoho ďalších hrozných obrázkov z útoku na mesto. Útok Moskvy na Ukrajinu, najväčší na európsky štát od druhej svetovej vojny, vytvoril viac ako jeden milión utečencov, záplavu sankcií a obáv z globálneho ekonomického zásahu a širšieho konfliktu na Západe, o ktorom sa desaťročia nemyslelo.

Ukrajinci tvrdia, že ich odhodlanie je rovnako silné ako kedykoľvek predtým, keďže boje pokračujú v zúrivom boji s ruskými jednotkami, ktoré obliehajú a bombardujú mestá v druhom týždni invázie, ktorá izolovala Moskvu – ktorá tvrdí, že jej útok je „špeciálna operácia“. Kyjev, v ceste ruskej obrnenej kolóne, ktorá bola niekoľko dní zastavená pred ukrajinským hlavným mestom, sa dostala pod opätovný útok, pričom z centra mesta bolo počuť výbuchy.

Zhabaná bola aj najväčšia jadrová elektráreň v Európe.

Juhovýchodné prístavné mesto Mariupol – kľúčová cena pre ruské sily – bolo obkľúčené a ostreľované. Nie je tam voda, teplo ani elektrina a podľa starostu Vadyma Boyčenka mu po piatich dňoch útoku dochádza jedlo.„Jednoducho nás ničia,“ povedal. Putinove činy vyvolali takmer všeobecné odsúdenie a mnohé krajiny uvalili prísne sankcie, keďže Západ vyrovnáva trest s vyhýbaním sa rozširovaniu konfliktu.

Moskva popiera, že by sa zameriavala na civilistov na Ukrajine a tvrdí, že jej cieľom je odzbrojiť svojho suseda, čeliť tomu, čo považuje za agresiu NATO, a chytiť vodcov, ktorých nazýva neonacistami. Ukrajina a jej západní spojenci to označujú za neopodstatnenú zámienku na vojnu o dobytie krajiny so 44 miliónmi obyvateľov.
Prichádzajú ďalšie sankcie EÚ, ktoré môžu zahŕňať zákaz plavieb lodí pod ruskou vlajkou v európskych prístavoch a blokovanie dovozu ocele, dreva, hliníka alebo uhlia, uviedol írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.

Spojené štáty zvažujú škrty v dovoze ruskej ropy a spôsoby, ako minimalizovať vplyv na globálne dodávky a spotrebiteľov, keďže zákonodarcovia urýchlene prijímajú návrh zákona, ktorý by úplne zakázal dovoz ruskej energie. V kyjevskej štvrti Borščahivka ležal stočený motor riadenej strely na ulici, kde ho zrejme cez noc zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Ukrajinský prezidentský poradca Oleksij Arestovyč povedal, že postup bol zastavený v južnom prístave Mykolajiv. Ak by bolo dobyté, mesto s 500 000 obyvateľmi by bolo najväčším mestom, ktoré ešte nepadlo. Ruské sily dosiahli najväčší pokrok na juhu, kde tento týždeň dobyli svoje prvé väčšie ukrajinské mesto Cherson.

Bombardovanie sa v posledných dňoch zhoršilo v severovýchodných mestách Charkov a Černihiv a Ukrajinci utekali na západ, mnohí sa tlačili do Ľvova neďaleko poľských hraníc. James Elder z Detskej agentúry OSN uviedol, že lekári vo Ľvove pripravujú systém identifikácie detí v prípade hromadných obetí.

„Zelená bodka tu znamená dobre, žltá bodka kritickú podporu a čierna bodka, že dieťa to nezvládne,“ povedal.