Táto rastlina je lepšia ako antibiotiká v boji proti borelióze!

Táto rastlina je lepšia ako antibiotiká v boji proti borelióze!

14 februára, 2022 0 Od Redakcia

Lymská borelióza je bakteriálna infekcia, ktorá vás môže postihnúť v každom veku. Prenáša sa poštípaním kliešťami a vyskytuje sa vo viac ako 60 krajinách sveta. Podľa štatistík sa týmto ochorením každoročne v česku nakazí približne 4000 ľudí.

Diagnostika lymskej boreliózy býva niekedy zložitá, pretože jej príznaky sú podobné iným ochoreniam. Najhoršie na nej je, že môže postihnúť akýkoľvek telesný orgán, vrátane mozgu a nervového systému, svalov, kĺbov či dokonca srdca.

Príznaky lymskej boreliózy

Medzi najčastejšie príznaky lymskej boreliózy patria:

  • horúčka
  • zimnica
  • potenie
  • bolesti svalov
  • nevoľnosti
  • bolesti kĺbov
  • vyrážky v podobe veľkých “býčích očí”

Konvenčná liečba lymskej boreliózy obvykle zahŕňa dlhodobé užívanie antibiotík. Ich problémom však je, že často odstránia iba povrchové príznaky ochorenia a infekciu len zatlačia hlbšie do tela, kde môže spôsobiť ešte väčšie škody.

V jednej novej predklinickej štúdii výskumníci zistili, že extrakt z listov rastlinky stevia má veľmi silný antibiotický účinok voči patogénnej baktérii Borrelia burgdorferi, ktorá spôsobuje toto nepríjemné ochorenie.

Štúdia o vplyve stevie na lymeskú boreliózu

Štúdia bola vykonaná výskumníkmi z Oddelenia biológie a environmentálnych vied na Univerzite v New Haven v americkom štáte Connecticut.

Jej výsledky potom boli publikované v Európskom žurnáli mikrobiológie a imunológie, kde vedci porovnávali účinnosť klasických antibiotík s liehovým výluhom z listov stevie pri ničení bektérie Borrelia burgdorferi.

Uvedená baktéria môže prežívať vo viacerých formách (aktívna forma, spóry atď.). To spôsobuje, že je extrémne odolná voči antibiotikám. Medzitým si navyše vyvinula rezistenciu na väčšinu konvenčných antibiotík a preto sa veľmi ťažko lieči. Výskumníci však zistili, že liehový extrakt stevie bol účinný voči všetkým formám baktérie Borrelia burgdorferi.

Problémy konvenčnej antibiotickej liečby lymskej boreliózy

Výskumníci poukázali na fakt, že 10 až 20 % pacientov, ktorí podstúpia odporúčanú 2 až 4 týždennú liečebnú kúru antibiotikami, majú silné vedľajšie účinky liečby. Medzi ne najčastejšie partie únava, bolesti, problémy s kĺbmi a svalové bolesti. U niektorých pacientov tieto negatívne následky antibiotík pretrvávajú aj viac ako 6 mesiacov.

“Extrakt z listov stevie obsahuje mnohé fytonutrienty so známymi účinkami proti viacerým patogénom.”
Vedci došli k záveru, že extrakt zo stevie je potenciálne vhodným liekom na lymeskú boreliózu.

Odporučili preto lekárom, aby jeho nasadenie zvážili u svojich pacientov v prípadoch, keď konvenčná liečba nevedie k uspokojivým výsledkom. Hoci zatiaľ ide len o predkliniTckú štúdiu, ide o dobrý základ pre ďalší výskum. No už teraz je zrejmé, že stevia môže zohrávať pri liečbe tohto nepríjemného ochorenia dôležitú úlohu.

Záver

Aby ste toto nemuseli nikdy riešiť, je veľmi dôležité sa chrániť pred prenášačmi tejto choroby.