Vznikne svetová vojna ak Rusko napadne Ukrajinu? 

Vznikne svetová vojna ak Rusko napadne Ukrajinu? 

15 februára, 2022 0 Od Redakcia

Konflikt NATO s Ruskom v súvislosti s Ukrajinou vyvolal obavy z rozsiahlej pozemnej vojny v Európe.

Medzinárodné vojny takéhoto rozsahu nevyhnutne prinášajú ozveny konfliktov 20. storočia. Západní lídri sa jasne vyjadrili, že sa chcú vyhnúť nasadeniu vojsk do konfliktu.

Povaha modernej vojny – s výzbrojou s dlhým dosahom aj kybernetickými schopnosťami – však znamená, že konflikt by sa stále mohol rozšíriť za východnú hranicu Ukrajiny.

Kto hovorí o svetovej vojne?

Samotný Biden nadhodil pojem „svetová vojna“ v súvislosti s rozhovorom, v ktorom vyzval občanov USA, aby opustili Ukrajinu uprostred rastúceho napätia.

Na otázku respondenta televízie NBC, či by mohol vyslať vojakov na pomoc pri evakuácii, v ozvene odchodu z Kábulu v minulom roku, túto myšlienku dôrazne odmietol.

„To je svetová vojna, keď Američania a Rusko začnú strieľať jeden na druhého,“ povedal.

Dodal: „Nie je to tak, že by sme mali do činenia s teroristickou organizáciou. Máme do činenia s jednou z najväčších armád na svete. Je to veľmi odlišná situácia a veci sa môžu rýchlo zvrtnúť.“

Budú zapojené jednotky NATO?

Neochota pána Bidena zaviazať sa k scenáru, v ktorom by Američania a Rusi „začali strieľať jeden na druhého“, signalizuje, že hoci je západná aliancia ochotná poskytnúť Ukrajine veľkú podporu a zatiahnuť za iné páky na odstrašenie Ruska, radšej by sa vyhla európskej pozemnej vojne proti veľkým ruským silám.

„Ak dôjde k akémukoľvek konfliktu s Ruskom, na Ukrajine nebudú žiadne britské jednotky,“ povedal v sobotu britský minister pre ozbrojené sily James Heappey.

Ukrajinský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve však argumentoval, že vytvorenie pozície v krajine by zastavilo scenár „klzkej cesty“, keď by sa povzbudené Rusko presunulo do ďalších krajín v blízkosti svojich hraníc.

„Nemuselo by sa bojovať ani v Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Rumunsku alebo kdekoľvek inde,“ povedal Vadym Prystaiko pre The Times. „Ak bude [Putin] zastavený na Ukrajine, nebudete musieť bojovať nikde. Ak to urobíte [teraz], môžete sa vyhnúť tomu, že na druhý deň pošlete svojich vojakov brániť svojich spojencov.“

Kto by bojoval?

Podľa najnovších správ je na ukrajinských hraniciach v Rusku a Bielorusku 147 000 ruských vojakov. Celkový počet ruského vojenského personálu dosahuje približne 900 000 osôb, z toho je približne 280 000 pozemných jednotiek.

Niektorí odborníci však tvrdia, že „nič nenasvedčuje tomu“, že Rusko má rezervy na uskutočnenie trvalej pozemnej kampane.

Ukrajina medzitým v posledných rokoch zvyšuje počet svojich ozbrojených síl, ale jej rozpočet zostáva približne desatinou ruského rozpočtu. Jej aktívna armáda má podľa odhadov približne 150 000 vojakov.

Ak sa NATO vyhne nasadeniu jednotiek do pozemnej vojny, stále by sa mohlo zapojiť do iných foriem útoku. Základne aliancie obkolesujú Ukrajinu od Pobaltia až po Rumunsko, pričom niektoré z nich sú schopné odpaľovať rakety. NATO, a najmä USA, má tiež výhodu vo vysoko technologických formách vedenia vojny, ako je napríklad vojna s dronmi. Civilná taktika, ako sú sankcie, už existuje, ale mohla by sa ešte zvýšiť.