Týchto 5 vecí, ktoré cítite pred smrťou…

Týchto 5 vecí, ktoré cítite pred smrťou…

4 januára, 2023 0 Od Redakcia

Smrť je nevyhnutná, v určitom okamihu jej musíme všetci čeliť. Existuje nespočetné množstvo chorôb a stavov, ktoré ju môžu vyvolať, ale aj umieranie má svoju vlastnú biológiu a príznaky. Hodiny pred smrťou sú zvyčajne podobné pre každého z nás. Všetci pociťujeme aspoň jeden z nasledujúcich príznakov, ak nie všetky.

Smrteľné hrkútanie

Jednoducho povedané, tento príznak je spôsobený dysfunkciou prehĺtania. Zvyčajne sa náš jazyk v ústach zdvihne a stiahne sliny alebo tekutinu dozadu. V záverečných štádiách smrti sa tento proces stáva ťažkým a bezmocným. Jazyk v podstate tlačí sliny dozadu skôr, ako hrtan stihne uzavrieť dýchacie cesty, a sliny sa uvoľňujú do pľúc. Tento zvuk je teda spôsobený tým, že pľúca bojujú so slinami, ktoré sa dostávajú do priedušiek.

Dýchavičnosť

Tento príznak je nepríjemný pocit ťažkého dýchania. Ak máte astmu, viete, aké ťažké je zhlboka sa nadýchnuť, keď sa potrebujete, ale nemôžete. Niektorí odborníci sa domnievajú, že nepríjemný príznak dýchavičnosti je spôsobený neschopnosťou mozgu koordinovať svoju vôľu s pľúcami, ktoré už nie sú schopné správne poslúchať.

Záverečné stavy

Nikdy nie je ľahké prijať to, čo prichádza, najmä keď viete, že sa blíži koniec. Niektorí ľudia to prijímajú s otvorenou náručou, možno preto, že majú pocit, že prežili dobrý život a mali všetko. Nie všetci však majú rovnaké zmýšľanie. Terminálne rozrušenie je vzbura človeka proti tomu, čo má prísť. Zomierajúci neodchádza pokojne, ale plače a kričí, akoby sa snažil dostať z postele a utiecť pred následkami. Medzi ďalšie príznaky agitácie v terminálnom štádiu patrí porucha zadržiavania moču, dýchavičnosť a poruchy metabolizmu.

Spôsoby prijatia smrti

Netvrdíme, že prijať smrť je ľahké, pretože to vôbec nie je. Existujú však spôsoby, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na ňu. Jedným zo spôsobov je uvedomiť si, že smrť je súčasťou života. Nikto nežije večne a možno to tak ani nebolo plánované, ale bohužiaľ sa to stáva. Čím skôr si to uvedomíte, tým ľahšie to bude pre všetkých okolo vás. Netrávte zostávajúce dni obavami. Ak je to možné, strávte ho s rodinou a priateľmi a využite čas, kým môžete.

Ďalší spôsob, ako prijať smrť…

… je povedať ľuďom, ktorí sú pre vás najdôležitejší, to najdôležitejšie, čo chcete. Jedným z dôvodov, prečo sa mnohí ľudia boja smrti, je, že im chýbajú veci, ktoré by povedali alebo urobili. Ak nie ste schopní robiť určité veci, uistite sa, že ste všetkým povedali všetko, čo potrebujú vedieť. Nenechajte nič nevypovedané.