Ukrajinci utekajú do susedného Poľska, Rumunska, Maďarska a na Slovensko. Väčšinou ženy a deti po tom, ako Kyjev obmedzil prechod pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov.

Ukrajinci utekajú do susedného Poľska, Rumunska, Maďarska a na Slovensko. Väčšinou ženy a deti po tom, ako Kyjev obmedzil prechod pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov.

25 februára, 2022 0 Od Redakcia

Rakety v piatok ostreľovali hlavné mesto Ukrajiny, keď ruské sily presadzovali svoj postup a úrady v Kyjeve vyhlásili, že sa pripravujú na útok zameraný na zvrhnutie vlády. Nad Kyjevom, trojmiliónovým európskym mestom, hučali sirény a niektorí obyvatelia sa ukryli v podzemných staniciach metra, deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin začal inváziu, ktorá šokovala svet.

Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ruské lietadlo bolo v noci zostrelené a narazilo do budovy v Kyjeve, pričom ju zapálilo a zranilo osem ľudí.

Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ uviedol, že ruské sily vstúpia do oblastí tesne pri hlavnom meste neskôr v piatok a že ukrajinské jednotky bránia pozície na štyroch frontoch napriek tomu, že sú v početnej prevahe.

Kyjevská mestská rada varovala obyvateľov štvrte Obolon v blízkosti leteckej základne, ktorú vo štvrtok obsadili ruskí výsadkári, aby zostali doma z dôvodu „blížiacich sa aktívnych bojových akcií“. V desaťposchodovom obytnom dome neďaleko hlavného kyjevského letiska boli vybité okná, pričom na mieste, kde pred svitaním dopadol granát, bol dvojmetrový kráter plný trosiek. Policajt uviedol, že ľudia tam boli zranení, ale nie zabití.

„Ako to môžeme prežiť v dnešnej dobe? Čo si máme myslieť. Putina by mali upáliť v pekle spolu s celou jeho rodinou,“ povedala Oxana Gulenková a zametala rozbité sklo zo svojej izby.

Sused, 57-ročný veterán sovietskej armády Anatolij Marčenko, nemohol nájsť svoju mačku, ktorá počas ostreľovania utiekla.

„Poznám tam ľudí, sú to moji priatelia,“ povedal o Rusku. „Čo odo mňa potrebujú? Do môjho domu prišla vojna.“

Svedkovia uviedli, že v Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste blízko ruských hraníc, bolo počuť hlasné výbuchy a nad Ľvovom na západe sa rozozvučali letecké sirény. Úrady hlásili ťažké boje v meste Sumy na východe krajiny. Z veľkých miest utiekli desaťtisíce ľudí. Hlásené sú desiatky mŕtvych. Ruské jednotky obsadili bývalú jadrovú elektráreň Černobyľ severne od Kyjeva, keď postupovali na mesto z Bieloruska. Ukrajina uviedla, že úroveň radiácie je tam zvýšená.

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že pôvodným cieľom Ruska je zvrhnúť prezidenta Volodymyra Zelenského a „dekapitovať“ jeho vládu. Zelenskyj povedal, že vojská si idú po neho, ale on zostane v Kyjeve. „(Ne)nepriateľ ma označil za cieľ číslo jeden,“ povedal Zelenskyj vo videoposolstve. „Moja rodina je cieľom číslo dva. Chcú politicky zničiť Ukrajinu tým, že zničia hlavu štátu.“

Demonštranti sa zúčastňujú na zhromaždení na podporu Ukrajiny po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin povolil vojenskú operáciu na východe Ukrajiny.

Rusko vo štvrtok po vyhlásení vojny Putinom spustilo pozemnú, vzdušnú a námornú inváziu v rámci najväčšieho útoku na európsky štát od druhej svetovej vojny. Putin tvrdí, že Ukrajina je nelegitímny štát vyčlenený z Ruska, čo Ukrajinci považujú za cieľ vymazať ich viac ako tisícročnú históriu.

Putinove úplné ciele zostávajú nejasné. Tvrdí, že neplánuje vojenskú okupáciu, iba odzbrojenie Ukrajiny a odstránenie jej vodcov. Nie je však jasné, ako by mohol byť proruský vodca dosadený bez toho, aby ovládol väčšiu časť krajiny. Rusko neuviedlo žiadne meno takejto osobnosti a žiadna sa zatiaľ neobjavila.

Po tom, čo Moskva celé mesiace popierala, že plánuje inváziu, správa o tom, že ju Putin nariadil, bola pre Rusov, ktorí sú zvyknutí vnímať svojho vládcu ako opatrného stratéga, šokom. Mnohí Rusi majú na Ukrajine priateľov a rodiny. Rusko potláča disent a štátne médiá neúnavne označujú Ukrajinu za hrozbu, ale tisíce Rusov vyšli do ulíc, aby protestovali proti vojne. Stovky z nich boli rýchlo zatknuté. Jedna popová hviezda zverejnila na Instagrame video, v ktorom vyjadrila nesúhlas s vojnou, a riaditeľka moskovského štátneho divadla dala výpoveď s tým, že nebude brať plat od vraha.

„RUSKÁ VOJNOVÁ LOĎ, CHOĎ DO PRDELE

Británia uviedla, že cieľom Moskvy bolo ovládnuť celú Ukrajinu a jej armáda v prvý deň nesplnila svoje hlavné ciele, pretože nepredpokladala, že Ukrajinci budú klásť odpor. „V rozpore s veľkými ruskými tvrdeniami – a vlastne aj s akousi víziou prezidenta Putina, že Ukrajinci budú nejakým spôsobom oslobodení a budú sa hrnúť na jeho stranu – sa úplne mýli a ruská armáda v prvý deň nesplnila svoj hlavný cieľ,“ povedal minister obrany Ben Wallace.

Ukrajincami v piatok kolovala neoverená nahrávka, na ktorej ruská vojnová loď prikazuje ukrajinskej základni v Čiernom mori, aby sa vzdala. Ukrajinci odpovedajú: „Ruská vojnová loď, choď do prdele.“ Zelenskyj povedal, že 13 strážcov bolo zabitých ruským úderom a dostanú posmrtné vyznamenania. Ukrajinci utekali do susedného Poľska, Rumunska, Maďarska a na Slovensko, väčšinou ženy a deti po tom, ako Kyjev obmedzil prechod pre mužov vo veku od 18 do 60 rokov.

Novinári agentúry Reuters videli plačúce ženy, ktoré sa lúčili s mužskými blízkymi a potom prešli do severného Rumunska.

Námestník poľského ministra vnútra Paweł Szefernaker uviedol, že ukrajinskí vodiči autobusov nemohli jazdiť cez hranice, pretože na Ukrajine zadržiavali mužov vo veku brannej povinnosti. Ukrajina, demokratická krajina so 44 miliónmi obyvateľov, si po rozpade Sovietskeho zväzu odhlasovala nezávislosť a v poslednom čase zintenzívnila úsilie o vstup do NATO a Európskej únie, čo Moskvu rozčuľuje.

Západné krajiny oznámili sankcie voči Moskve, ktoré sú oveľa prísnejšie ako predchádzajúce opatrenia vrátane zaradenia jej bánk na čiernu listinu a zákazu dovozu technológií. Zastavili sa pri vylúčení Ruska zo systému SWIFT pre medzinárodné bankové platby, čo vyvolalo kritiku Kyjeva, ktorý tvrdí, že najvážnejšie kroky by sa mali prijať teraz.

Bezpečnostná rada OSN bude v piatok hlasovať o návrhu rezolúcie odsudzujúcej inváziu, hoci Moskva ju bude určite vetovať. Čína, ktorá nedávno podpísala s Ruskom zmluvu o priateľstve, odmietla označiť konanie Moskvy za inváziu. Rusko je jedným z najväčších svetových producentov energie a Rusko aj Ukrajina patria medzi najväčších vývozcov obilia. Vojna a sankcie narušia ekonomiky na celom svete.

Ceny ropy a obilia prudko vzrástli. Akciové trhy na celom svete, z ktorých mnohé vo štvrtok pri správe o vypuknutí vojny prudko klesli, sa v piatok prevažne zotavovali.