Ukrajinsko-ruská invázia: Smolov žiada „žiadnu vojnu!“Zinčenko, Ševčenko a ďalší vyzývajú na solidaritu…

Ukrajinsko-ruská invázia: Smolov žiada „žiadnu vojnu!“Zinčenko, Ševčenko a ďalší vyzývajú na solidaritu…

25 februára, 2022 0 Od Redakcia

Obranca Manchestru City Oleksandr Zinchenko a bývalý útočník AC Miláno Andrij Ševčenko patria medzi významné športové hviezdy z Ukrajiny, ktoré vyzvali na solidaritu vo svojej krajine, pretože politické napätie v regióne sa stupňuje.

Rusko začalo rozsiahly útok na svojho východoeurópskeho suseda, pričom na príkaz prezidenta Vladimira Putina vojenské konvoje vstupujú na ukrajinské územie zo všetkých smerov.

Po celej krajine bolo počuť výbuchy, pričom Putin vyhlásil, že odpor vonkajších síl sa stretne s „okamžitou“ odpoveďou, čo vyvolalo vážne obavy medzi tými, ktorí túto časť sveta nazývajú svojím domovom.

Čo bolo povedané?

Ukrajinský internacionál Zinčenko, ktorý hrá za Manchester City, uviedol v správe zverejnenej na Instagrame: „Celý civilizovaný svet je znepokojený situáciou v mojej krajine. Nemôžem zostať bokom a snažím sa vyjadriť svoj názor. Krajina, v ktorej som sa narodil a vyrastal. Krajina, ktorej farby hájim na medzinárodnej športovej scéne. Krajina, ktorú sa snažíme oslavovať a rozvíjať. Krajina, ktorej hranice musia zostať nedotknuteľné.

„Moja krajina patrí Ukrajincom a nikto si ju nikdy nebude môcť privlastniť. My sa nevzdáme! Sláva Ukrajine.“

Tieto pocity zopakoval aj bývalý útočník Milána a Chelsea Ševčenko, ktorý v auguste 2021 opustil funkciu manažéra ukrajinskej reprezentácie. Držiteľ Zlatej lopty z roku 2004 sa vyjadril na sociálnych sieťach: „Ukrajina je moja vlasť!

„Vždy som bol hrdý na svoj národ a svoju krajinu! Prešli sme mnohými ťažkými obdobiami a za posledných 30 rokov sme sa sformovali ako národ! „Národ úprimných, pracovitých a slobodu milujúcich občanov! „To je naša najdôležitejšia devíza! Dnes je pre nás všetkých ťažké obdobie. Musíme sa však zjednotiť! V jednote zvíťazíme! Sláva Ukrajine!“

Kto ďalší sa vyjadril?

Roman Jaremčuk, ktorý v stredu odhalil emblém na podporu svojej vlasti po tom, ako skóroval za Benficu proti Ajaxu v Lige majstrov, povedal: „Som Ukrajinec a som na to hrdý. „Keďže som tisíce kilometrov od svojej rodnej krajiny, chcem podporiť všetkých, ktorí sú teraz v napätí vo svojej rodnej krajine, teraz je čas zjednotiť sa. „Toto je naša krajina, naša história, naša kultúra, naši ľudia a naše hranice. Chcel by som sa poďakovať našim obrancom za ich odvahu. Sláva Ukrajine.“

Ruský medzinárodný útočník Fiodor Smolov, ktorý hrá za Dynamo Moskva, sa objavil, aby odsúdil konanie svojej krajiny v príspevku na sociálnej sieti, ktorý znie: „Odsudzujem: „Žiadna vojna!!!“

Hráč Zenitu Petrohrad Jaroslav Rakickij, jeden z mála Ukrajincov hrajúcich v ruskej Premier League, prejavil podporu svojej vlasti príspevkom s národnou vlajkou na Instagrame.

Príspevok bol popísaný: „Som Ukrajinec! #PeaceinUkraine #StopWar“

Slavia Praha vo štvrtok večer na stretnutie Európskej ligy s Fenerbahce po prvý raz nasadila ako kapitána Tarasa Kačarabu, ktorý pochádza z Ukrajiny. Slavia, ktorá má v kádri ďalšieho ukrajinského hráča Maksyma Taloverova, to zverejnila na svojom oficiálnom Twitteri: „Sú veci, ktoré ďaleko presahujú hranice futbalu.

„Taras Kačaraba a Maksym Taloverov majú maximálnu podporu zo strany Slavie. Klub im a ich rodinám ponúkol všetku dostupnú pomoc, ak to bude potrebné. Vyjadrujeme podporu Ukrajine a želáme silu všetkým Ukrajincom.“ Pred zápasom mali všetci hráči Slavie na svojich dresoch žlté tričká s nápisom: „Stojíme pri Ukrajine“. Medzitým bolo počuť fanúšikov českého klubu skandovať názov krajiny, keď ich tím postúpil do 16. kola.

V ďalšom zápase Európskej ligy hviezda Atalanty Ruslan Malinovskij po tom, ako vo štvrtok večer skóroval, odhalil na tričku pod svojím dresom nápis „Žiadna vojna na Ukrajine“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Rusko uskutočnilo raketové útoky na ukrajinskú infraštruktúru a na pohraničnú stráž. Ruské ministerstvo obrany poprelo, že by útočilo na akékoľvek ukrajinské mestá, pričom v centre ich pozornosti je vojenská infraštruktúra, protivzdušná obrana a vzdušné sily.