Vyhrážal sa akejkoľvek krajine, ktorá sa pokúsi zasahovať do „dôsledkov, ktoré ste nikdy nevideli“…

Vyhrážal sa akejkoľvek krajine, ktorá sa pokúsi zasahovať do „dôsledkov, ktoré ste nikdy nevideli“…

25 februára, 2022 0 Od Redakcia

Keď sa v ukrajinskom hlavnom meste zvečerilo, veľa ľudí hľadalo úkryt v staniciach metra a suterénoch. Ukrajinská armáda sa snaží odraziť rozsiahlu ruskú inváziu, pričom v blízkosti hlavného mesta Kyjeva prebiehajú kruté boje. Na letisku na okraji mesta zúria boje a mohlo by sa stať odrazovým mostíkom pre ruskú armádu do Kyjeva, ak by sa ho jej jednotky zmocnili.

Po štvrtkovom útoku z východu, severu a juhu sa proti ruskému útoku bojuje na viacerých frontoch.

Kyjev zasiahli výbuchy a najmenej jeden bytový dom bol poškodený. Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že na mesto došlo k raketovým útokom a existujú správy o zostrelení lietadla. Ukrajina tvrdí, že desiatky ľudí boli zabité a tisíce utiekli. Moskva spustila ofenzívu v skorých ranných hodinách, krátko po tom, ako prezident Vladimir Putin v dramatickom televíznom prejave vyhlásil vojnu.

Vyhrážal sa akejkoľvek krajine, ktorá sa pokúsi zasahovať do „dôsledkov, ktoré ste nikdy nevideli“.

Letecké a raketové útoky dopadli na mestá a vojenské základne, kým sa tanky prevalili cez tri strany obrovskej ukrajinskej hranice. Nasledovali týždne eskalujúceho napätia, keď Rusko hromadilo jednotky po celej krajine. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým sľúbil, že bude pokračovať v boji. Povedal, že „nová železná opona“ padá na miesto a jeho úlohou je zabezpečiť, aby jeho krajina zostala na svojej západnej strane.

Zelenskyj nariadil, aby boli do boja povolaní branci a záložníci vo všetkých regiónoch Ukrajiny.

Minister obrany krajiny vyzval každého, kto je schopný držať zbraň, aby sa pripojil k úsiliu odraziť Rusko. S príchodom noci však rástli obavy z ruského útoku na hlavné mesto. V meste bolo počas celého dňa počuť streľbu a výbuchy a ukrajinské médiá citovali prezidenta, ktorý povedal, že do Kyjeva vstúpili „sabotéri“.

Predstavitelia západných spravodajských služieb už skôr varovali, že Rusko buduje „ohromnú silu“, aby prevzalo kontrolu nad mestom. Bojovalo sa aj v okolí areálu bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle. Ukrajinský prezidentský poradca Mykhaylo Podolyak uviedol, že samotná jadrová lokalita bola stratená po „krutom boji“.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva uviedlo, že ukrajinské sily kladú „pevný odpor“ invázii, ale obe strany utrpeli „ťažké straty“. Počet civilistov sa rýchlo ukázal vo štvrtok, keď sa tisíce ľudí presunuli do susedných krajín, ako je Moldavsko, Rumunsko, Poľsko a Maďarsko, aby unikli konfliktu.

Odhady OSN naznačujú, že zo svojich domovov už utieklo viac ako 100 000 ľudí.

„Nechápeme, čo by sme teraz mali robiť,“ povedala jedna žena menom Svetlana. „Teraz ideme na miesto, kde môžeme byť v bezpečí a dúfame, že môžeme bezpečne odísť.“ Skupiny pre ľudské práva pred inváziou varovali, že útok by mohol vyvolať veľkú utečeneckú krízu v Európe.

V Kyjeve, ktorý je domovom takmer troch miliónov ľudí, sa spustili varovné sirény, keď sa v kolónach na opustenie mesta rozliehali dopravné kolóny. Stovky ľudí hľadajú úkryt na noc v staniciach metra, bombových krytoch a pivniciach.