Zavrela som dvere a nechala za sebou minulosť, ktorá sľubovala smrť…

Zavrela som dvere a nechala za sebou minulosť, ktorá sľubovala smrť…

21 decembra, 2023 0 Od Redakcia

Už nikdy viac. Už sa nevrátim. Je koniec, povedala som. To je všetko. Udrel si ma naposledy. Pozerám sa do zrkadla. Stará žena s modrinami na krku a reznými ranami na tvári na mňa vystrašene hľadí. Mám 30 rokov a vyzerám na 50. Akoby niekto stlačil tlačidlo rýchlo dopredu bez toho, aby stlačil tlačidlo prehrávania. Môj život prešiel bez toho, aby som si to všimla.

Keď som ukončila štúdium filozofie, išla som to osláviť s priateľmi do baru. Tam som ťa stretla. Láska na prvý pohľad. Nechcel si, aby som pracovala, tak som nepracovala. Nechcel si, aby som išla von s mojimi priateľmi, tak som nešla. Nechcel si, aby som povedala nie. Tak som začala stále hovoriť áno.

Už som to nebola ja. Bola som robot, ktorý robil, čo si chcel.

Chcela som byť taká, akú si ma chcel mať, aby si ma chcel. Ale ty si to neurobil. Chcel si boxovacie vrece. Rozčúlili ťa klienti v reklamnej agentúre? To ja som bola bitá. Nahneval si sa na priateľov, ktorí ťa začali obchádzať? Dostala som bitku.

Bol si zúfalý z toho, že si v kasíne prehral peniaze? Dostávala som bitku. Jedného dňa som si dala oblečenie do kufra a bola som pripravená odísť. Predbehol si ma pri dverách. Zasmial sa. Uvidíme, kam sa dostaneš bez peňazí.

Počula som, ako ho preklínam slovami, ktoré som nikdy predtým nevyslovila. Jednou ranou mi zlomil nos. Pri pohľade na krv zaplavujúcu podlahu sa z obra zrazu stal trpaslík. Odišiel z domu a po niekoľkých dňoch sa vrátil ako mokrá mačka. S kvetmi, tortou a veľkým bozkom. A sľub, že to už neurobí. A predsa to urobil. O týždeň neskôr. Keď som mu povedala, že som tehotná a odmietla som ísť na potrat, ako chcel. Udrel ma do brucha. Svoje dieťa udrel ešte pred jeho narodením.

Vtedy som sa rozhodla.

Odchádzala som navždy. Poznala som zamknutú zásuvku, kde mal peniaze. Vedela som aj to, kde je kľúč. Otvorila som zásuvku a všetko som vzala, 20 000 eur. VŠETKO Z TOHO. Vedela som, kde schoval zbraň. Vzala som ju a na jej mieste som nechala takú, ktorá vyzerala ako skutočná, ale nebola.

Jeho zbierka drahých hodiniek Rolex, ktoré takmer nikdy nenosil, by sa mi konečne hodila.
Nič som nenechala v chladničke. V skrinkách som nič nenechala. Rozbila som taniere a poháre. Každý úder bol kopnutím do neho. Musel si myslieť, že ide o lúpež.

Zavolala som si taxík, aby ma odviezol na letisko. Rozhodla som sa, kam pôjdem.

Zavrela som dvere, nechala za sebou minulosť, ktorá sľubovala smrť a usmiala sa na budúcnosť, ktorá sľubovala život.

„Už nikdy viac“